Кератодермія

Кератодермія, або долонно-підошовний кератоз - група дерматологічних захворювань, при яких спостерігаються різні ступені зроговіння шкіри. Зроговіння в основному локалізується в області долонь і підошов.

Рогові нашарування мають вигляд обмежених вогнищ з тріщинами (часом дуже глибокими, хворобливими, що кровоточать), але іноді можуть покривати і всю поверхню долонь або підошов.

За характером захворювання кератодермії можуть бути дифузними (з великою зоною ураження) і локалізованими; через вознікновенія- вродженими, набутими і симптоматичними (симптоми інших захворювань).

keratodermii

Симптоми і види кератодермією

Кератодермія Унни-Тоста - при даній формі кератодермії спостерігається обмежений кератоз долонь і підошов, і при цьому кератоз не переходить на інші ділянки шкіри. По периферії зона кератоза оточена запальної лінією до 3 мм.

Кератодермія симетрична точкова - найбільш часто зустрічається форма осередкової спадкової кератодермії.

Перші ознаки захворювання дають про себе знати під час статевого дозрівання (від 10-12 до 16 років) або дещо пізніше - від 18 до 30 років.

Характеризується тим, що на шкірі долонь, підошов і згинальних (внутрішньої) поверхні пальців утворюються рогові вузлики - так звані «перлини». Потім дані рогові вузлики, змінюються і перетворюються в щільні рогові жовтувато-коричневі пробки з кратерообразной краєм.

Кератодермія симптоматична це форма кератодермії, обумовлена ​​впливом на шкіру будь-яких факторів зовнішнього середовища, або ж виникає як симптом якогось захворювання.

Кератодермія інфекційна - кератодермія, яка виникає при інфекційних захворюваннях.

Кератодермія клімактерична (Хакстхаусена синдром) - одна з форм придбаної дифузійної кератодермії, яка розвивається у жінок в період клімаксу і перші ознаки з'являються у віці 50 років.

Дана форма характеризується утворенням еритему (почервоніння шкіри з ділянками зроговіння) на підошвах. Поступово зроговіння захоплює всю область підошов, потім відбувається ураження і центральних зон долонь.

Діагностика

Кератодермія - група захворювань, що має схожу з іншими дерматологічними захворюваннями картину захворювання і тому діагностика повинна проводитися кваліфікованим фахівцем-дерматологом.

Діагностика включає іноді гістологічне дослідження для диференційної діагностики з іншими формами кератодермії.

Методи лікування

Лікування кератодермії має бути комплексним і починається з встановлення причини захворювання - генетично обумовлена, придбана або симптоматична кератодермія.

Залежно від причини і призначається індивідуальний спектр лікувальних препаратів - як загального, так і локальної дії.

Запишіться на прийом зараз

Ми будемо раді допомогти Вам    Наша команда

    фахівців

    Доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки, професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика
    Кандидат медичних наук, асистент кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика
    Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог