Головний біль (головний біль напруги, мігрень, кластерн головний біль)

Головная боль – это наиболее распространенный неврологический симптом, от которого страдает свыше 80% всего населения. При этом примерно у 15% из них болевой синдром негативно отражается на выполнении служебных обязанностей, отношениях с близкими людьми и других социальных аспектах. К тому же головная боль может быть симптомом простудных и других заболеваний.

Основные виды головной боли

В зависимости от проявлений и причин выделяют несколько видов головной боли. Каждый вид имеет свои особенности.

Головная боль

Головний біль напруги (ГБН)

Такий симптом зустрічається найчастіше. У більшості випадків викликана стресом, емоційною напругою або перевтомою. Причина також може критися в порушенні сну, тривалому перебуванні в одному положенні (робота за комп'ютером), вживанні алкоголю та інших факторах. Іноді ГБН розвивається на тлі зловживання анальгетиками.

 

Основні симптоми і відмінності:

 1. Помірний головний біль. Інтенсивність може змінюватися протягом дня. Біль зазвичай тупий, оперізуючого характеру (тисне в скронях, потилиці, лобі).
 2. Напади можуть тривати від кількох годин до 2-3 днів.
 3. Головний біль може супроводжуватися почуттям напруги в шиї або плечах.
 4. Відсутня пульсація в скронях, нудота і запаморочення. Фізична активність не впливає на інтенсивність прояву симптому.

Мігрень

Характеризується нападами сильного болю. Розвивається на тлі біохімічних процесів, які відбуваються в відділах головного мозку.

 

Спровокувати напад мігрені можуть різні фактори:

 • неправильне харчування;
 • деякі лікарські препарати;
 • порушення сну;
 • вплив хімічних речовин і ін.

Основні симптоми і ознаки мігрені:

 • помірний або сильний пульсуючий головний біль (локалізується тільки з одного боку);
 • нудота і блювота;
 • зниження фізичної активності;
 • підвищена чутливість до світла і шуму;
 • загальна слабкість, нездужання;
 • занепад сил і пригніченість;
 • м'язові болі.

 

Тривати напад мігрені може від 2-3 годин до декількох днів. Він відбивається на соціальній активності людини і змушує поміняти звичний спосіб життя.

Кластерний головний біль

Цей вид головного болю зустрічається рідко, але доставляє пацієнтові чимало мук і важко піддається лікуванню. За інтенсивністю кластерний головний біль можна порівняти з мігренню. Напади можуть бути короткими (по 15-20 хвилин), але виникають по кілька разів на день.

Причиною кластерного головного болю можуть бути порушення в роботі гіпоталамуса, вегетативної нервової системи, трійчастого нерва. Спровокувати напад може прийом лікарських препаратів, що розширюють судини.

 

Характерні особливості:

 1. Біль може бути гострою, пульсуючою або пекучою.
 2. Часто біль під час нападів виникає з одного боку. Може поширюватися на очі, обличчя.
 3. Іноді з'являється сльозоточивість, почервоніння очей.
 4. Напади виникають в однаковий час, спостерігається сезонність.

Діагностика

Поставити діагноз можна на підставі скарг пацієнта. Обов'язково уточнюється, як часто виникає біль і скільки вона триває, характер основних і супутніх симптомів. Перевіряється неврологічний статус пацієнта.

 

Для уточнення діагнозу можуть призначатися додаткові дослідження:

 1. Комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія. Допомагають виключити наявність пухлини, кісти або аневризми, оцінити стан судин.
 2. Допплерографія. Дає можливість оцінити рівень кровотоку в артеріях головного мозку.
 3. Внутрішньоартеріальна ангіографія. Дозволяє отримати точну інформацію про стан судин (їх просвіт, швидкість течії крові, стан стінок та ін.).
 4. Додатково може знадобитися здача лабораторних аналізів.

Лікування

Зазвичай для лікування головного болю застосовується медикаментозна терапія. Для зняття нападів призначають анальгетики та нестероїдні протизапальні препарати. При нестерпному головному болю може застосовуватися медикаментозна блокада.

 

Для лікування призначаються ліки з наступних груп:

 • протисудомні;
 • ерготаміну;
 • стероїди;
 • антидепресанти і транквілізатори;
 • міорелаксанти;
 • вазоактивні і інші препарати.

 

Комплекс лікарських засобів підбирається лікарем індивідуально в залежності від супутніх симптомів і типу головного болю, причини її виникнення.

Ефективною в лікуванні больового синдрому є фізіотерапія. При акупунктурі відбувається вплив на біологічно активні точки, в результаті чого поліпшується передача імпульсів по нервових волокнах.

Рефлексотерапевтічний масаж в комбінації з вакуумним масажем допомагає зняти напругу, розслабити м'язи, поліпшити кровообіг.

Перелік необхідних ліків і процедур підбирається індивідуально для кожного хворого.

 

Ми формуємо лікування в нашій клініці на протоколах доказової медицини:

Запишіться на прийом зараз

Ми будемо раді допомогти Вам  Наша команда

  фахівців

  Доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки, професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика
  Кандидат медичних наук, асистент кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика
  Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог