Порушення рухів і чутливості після інсульту

При інсульті відбувається порушення кровообігу в головному мозку. Так як він відповідає практично за всі процеси в організмі, після інсульту у пацієнтів часто виникають рухові розлади. Вони можуть проявлятися по-різному, аж до повного паралічу в залежності від того, які ділянки головного мозку постраждали і наскільки сильно. Проблеми з руховою функцією часто доповнюються порушеннями чутливості.

Порушення рухів

Для здійснення рухового акту необхідно безперешкодне проходження нервового імпульсу від кори головного мозку до м'яза. Через порушення в кірковому відділі мозку внаслідок інсульту м'яз стає паралізованим.

Найбільш поширені постінсультні рухові розлади:

 1. Центральні парези. Характеризуються частковою втратою рухової функції. Може спостерігатися швидка стомлюваність або незручність. Якщо постраждала одна кінцівка, говорять про парапарез. Якщо проблема торкнулася обох рук і ніг - це тетрапарез.
 2. Екстрапірамідальні порушення. Можуть виявлятися тремором, дистонією, хореєю і іншими явищами.
 3. Спастичність, що виникає через напругу в певних м'язах. Виявляється згинанням ліктя, разгибанием коліна і іншими ознаками.
 4. Параліч - найважчий руховий розлад. Може бути лівостороннім або правостороннім, рідше зачіпає все тіло.

Рухові розлади після інсульту призводять до проблем при стоянні і ходьбі, що може ставати причиною падінь і переломів.

Нарушение движений

Порушення чутливості

При ураженні таламуса, моста і довгастого мозку у хворих виникають розлади чутливості. Вони можуть проявлятися по-різному:

 1. Постінсультна біль. Може носити пекучий, распирающий або ниючий характер, посилюватися при емоційних навантаженнях або перевтомі. Анальгетики не здатні усунути больові відчуття, проте можуть застосовуватися антидепресанти і протисудомні препарати.
 2. Зникнення температурної чутливості. Пацієнт не може відрізнити гаряче від холодного. Іноді тепло сприймається, як холод або біль.
 3. Ослаблення або відсутність відчуття дотику. Людина нічого не відчуває при дотиках.

При глибоких ураженнях пацієнт може не відчувати опори під ногами або предметів, які бере в руки, через що виникає незручність, порушення координації рухів.

Відновлення рухових функцій і чутливості після інсульту

Після перенесеного інсульту хворим потрібна тривала реабілітація. При комплексному підході часто вдається відновити рухові функції і чутливість. У кожному випадку лікувальна тактика підбирається індивідуально.

Медикаментозна терапія

Лікування препаратами направлено на поліпшення кровопостачання головного мозку і роботи центральної нервової системи, стимуляцію обмінних процесів.

 

Найчастіше використовуються такі медикаменти:

 • препарати для поліпшення церебрального кровообігу;
 • ноотропні засоби для поліпшення роботи мозку;
 • ліки для поліпшення обміну речовин;
 • препарати, що покращують передачу нервових імпульсів;
 • седативні ліки.

 

При спазмах і судомах можуть призначатися протисудомні препарати і міорелаксанти. Іноді потрібно прийом коштів, що розріджують кров. Перелік препаратів підбирається індивідуально в залежності від присутніх симптомів і поширеності ураження.

Лікувальна фізкультура

Основна частина реабілітації після інсульту доводиться на лікувальну фізкультуру.

Комплекс вправ підбирається індивідуально в залежності від наявних порушень.

Часто вправи спрямовані на розвиток дрібної моторики, так як вони стимулюють роботу головного мозку.

Наприклад, в піску ховають дрібні предмети, а пацієнтові їх необхідно знайти.

Також вправи допомагають розробити м'язи кінцівок і відновити інші функції.

Фізіотерапія

У відновленні рухових функцій і чутливості ефективність показують різні фізіотерапевтичні процедури:

 1. Голкорефлексотерапія з електростимуляцією. Дозволяє активізувати обмінні процеси, впливати на проблемні зони, усунути застійні явища, стимулювати роботу головного мозку.
 2. Мануальна терапія і масаж. Дозволяє розробити м'язи, поліпшити кровообіг і обмін речовин, усунути спазми і больові відчуття, викликані напругою.
 3. Дарсонвалізація. Підвищує тонус судин, нормалізує сон, покращує кровообіг, забезпечує доступ кисню до тканин.
 4. Магнітотерапія. Діє м'яко і дозволяє прискорити відновлення клітин головного мозку, виявляє протинабрякову, протизапальну та антикоагулянтну дію.

 

Перед проведенням фізіотерапевтичних процедур необхідно проконсультуватися з лікарем. Використовуються вони в комбінації з медикаментозною терапією і ЛФК.

Запишіться на прийом зараз

Ми будемо раді допомогти Вам  Наша команда

  фахівців

  Доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки, професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика
  Кандидат медичних наук, асистент кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика
  Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог