До питання лікування Акне треба підходити в кожному випадку по різному

Акне (вугри) – це, мабуть, найпоширеніше захворювання шкіри, а конкретно сальних залоз шкіри. В літературі відзначають, що в досить легкій формі у вигляді комедон (чорних цяток) цей стан не обходить майже 95% підлітків та молоді. Переважно перші прояви виникають в період статевої перебудови організму підлітка. Але у незначної кількості хворих можлива така форма, як «пізні акне», що несподівано вперше виникають у досить зрілому віці. При встановленні клінічного діагнозу дуже важливо визначити клінічну форму акне. Це може бути комедональна форма, папульозна (запальні вузлики), папульозно-пустульозна (вузлики та гнійнічки), вузловата (великі вузли та значні абсцеси) та найбільш тяжка фульмінантна. Тяжкі форми можуть залишити після себе рубці.

Залежить розвиток та перебіг захворювання від спадковості, гормональної перебудови. Наукова робота Петренко А. В., присвячена генетиці при акне, довела, що при наявності в минулому у одного з батьків цього захворювання існує схильність до формування тяжких форм (робота була донесена до дерматологічної спільноти на Європейському конгресі).

В останні десятиріччя в дерматології відбулась «революція» стосовно лікування акне, коли всесвітні фармацевтичні компанії розробили препарати, які нормалізують функцію сальних залоз. Ці препарати є для системного (у вигляді таблеток) застосування, а з часом з’явились ці ж препарати для зовнішньої терапії. Загалом, оскільки цим захворюванням займалось не одне покоління дерматологів всього світу, на сьогодні сформувалось багато лікувальних підходів. Це вже означені системні препарати, сучасні препарати зовнішньої терапії (із ретиноїдами, антибіотиками, деякими кислотами), фізіотерапевтичні методи, не слід викреслювати набутки спостережень косметологів, інколи згадувати підходи представників народної медицини при лікуванні легких клінічних форм. Але висновок з досвідом приходить один: краще захворювання не «запускати», починати процедури та догляд за шкірою вже при початкових стадіях, краще складати для кожного пацієнта індивідуальний план, враховуючи стадію акне, спадковість, наявність гнійного процесу, гормональний стан хворого або хворої.

І ще – попередження рубців (так звані постакне) на пряму залежить від того, на якому етапі захворювання було призначено адекватне лікування. Враховуючи багаторічний досвід та глибоке вивчення цього захворювання ми будемо раді зайнятись Вашим обличчям.

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)