Все, що потрібно знати про остеохондроз

Причини болю та способи лікування

Що викликає біль?

М'язовий спазм є причиною болю у 80% випадків. М'яз містить багато нервових закінчень, що подразнюються при спазмі. Інші причини зустрічаються набагато рідше (грижі міжхребцевого диску, новоутворення, зміщення хребців, переломи).

Як самостійно вилікувати біль?

Лікування болю при м'язовому спазмі (згідно міжнародних клінічних настанов) в першу чергу здійснюється без медикаментів за допомогою самостійних вправ на розтягування м’язів.

Важливо(!) інтенсивність та кратність вправ слід ретельно підбирати. Якщо після вправи Ви відчуваєте зменшення болю та відчуття тепла у м’язах - вправа виконана правильно. Посилення болю свідчить про неправильне виконання.

Які причини м'язового спазму?

1. Одноразове сильне навантаження (підйом важкого предмету).

2. Тривале навантаження помірної сили (довге перебування в одному положенні).

3. Різкий перепад температури або вологості.

4. Нерівності постави (сколіоз, лордоз, кіфоз).

5. Порушення роботи внутрішніх органів (збільшення рівня шлаків у крові подразнює нервові закінчення).

Які наслідки тривалого (декілька місяців) м'язового спазму?

1. Формування гриж міжхребцевих дисків. Зменшення кровообігу в спазмованому м'язі погіршує надходження поживних речовин до міжхребцевого диску, сприяє розвитку остехондрозу, формуванню гриж. Грижа диску може тиснути на нервовий корінець, що у багатьох випадках потребує втручання нейрохірурга.

2. Формування болючих м'язових ущільнень (тригерних точок). Часто пацієнти самі відчувають тригерні точки та асоціюють їх з відкладенням солей. Насправді це м'язові волокна, які не можуть повернутися до розслабленого стану. Збільшення кількості тригерних точок посилює біль та сприяє розвитку хронічного болю (декілька років). Іноді тригерні отчки вдається усунути самостійно за допомогою масажного або звичайного тенисного м'ячика.

Як остеохондроз впливає на інші органи?

1. При проблемі в шийному відділі хребта можливі: запаморочення, шум у вухах, порушення чутливості рук, коливання артеріального тиску, хропіння, стійкий головний біль, напади мігрені, відчуття стороннього тіла в горлі.

2. При проблемі в грудному відділі хребта можливі біль в серці, порушення дихання, невротичні розлади, панічні атаки.

3. При проблемі в поперековому відділі хребта можливі оніміння ніг, біль в суглобах, нічні судоми в ногах, порушення роботи органів малого тазу, геморой, порушення в статевої сфері.

Якщо самостійно вирішити проблему не вдається

Варто звернутися до лікаря, щоб виключити більш небезпечні діагнози: грижі (що потребують операції), новоутворення та обрати правильний терапевтичний курс.

Вибір курсу лікування здійснюється за рекомендаціями наступних організацій: American Academy of Neurology, American Physical Therapy Association.

petrenko_m_09_07_2019

Автор: Микола Сергійович Петренко

доктор невропатолог-рефлексотерапевт

Захистив дисертацію на звання доктора філософії.

https://www.facebook.com/neurophatist