Розацеа

причини, симптоми, лікування та прогноз

Що таке розацеа

Розацеа - це хронічне тривале запальне захворювання шкіри, що вражає переважно центральну частину обличчя і передню поверхню грудної клітки (зона декольте). Розацеа належить до групи дерматозів або хронічних незаразних дерматологічних захворювань.

Розацеа або купероз вперше найчастіше проявляється у віці 30-60 років. Характерне почервоніння шкіри обличчя зазвичай є першою ознакою.

Типичные области покраснения на лице при розацеа

Типові ділянки почервоніння на обличчі при розацеа

Згодом може розвинутися постійне почервоніння (еритема) у міру розширення капілярів і утворення пустул (гнійничків). У чоловіків важка форма розацеа на обличчі може викликати почервоніння і збільшення носа (ринофіма).

За оцінками, розацеа вражає близько 5% дорослих у всьому світі. Хоча часто вважається, що розацеа частіше трапляється у жінок, ніж у чоловіків, дослідження виявили приблизно рівний розподіл за статтю.

Розацеа на обличчі зазвичай проявляється після 30 років і стає більш поширеною зі збільшенням віку пацієнтів. Проте, розацеа може маніфестувати в будь-якому віці й іноді навіть проявляється у дітей. Розацеа частіше зустрічається у людей зі світлою шкірою, блакитними очима, а також у людей кельтського або північноєвропейського походження.

Розацеа зазвичай має рецидивуючий і ремітуючий перебіг, при цьому симптоми контролюються заходами способу життя, загальним доглядом за шкірою, ліками і процедурними втручаннями.

Причини розацеа

Справжня причина розацеа невідома. Деякі дослідники вважають, що люди з розацеа більш чутливі до кліща Demodex folliculorum, мікроскопічної істоти, яка може мешкати в порах шкіри більшості людей.

Зовнішні чинники розвитку розацеа

Деякі з факторів зовнішнього середовища можуть викликати почервоніння при розацеа або погіршити симптоми. Це так звані тригери, якими можуть бути

 • надмірний вплив сонячного світла
 • емоційний стрес
 • спекотна погода
 • вітер
 • алкоголь
 • гаряча ванна
 • холодна погода
 • гостра та пряна їжа та інші

Факторы вызывающие розацеа и их частота в процентах

Фактори, що спричиняють розацеа, та їхня частота у відсотках

Найважливішим екологічним тригером є ультрафіолетове випромінювання, і уражена шкіра при розацеа більш чутлива до впливу.

Зв'язок розацеа з іншими захворюваннями

Коморбідність - це виникнення двох і більше захворювань в однієї й тієї самої людини, в один і той самий час або одне за іншими. І при цьому при коморбідності не обов'язково, що одне викликає інше.

Нещодавні дослідження засвідчили, що у пацієнтів із розацеа вища захворюваність на інші потенційно серйозні захворювання, такі як:

 • непереносимість глютену або глютенову хворобу,
 • хвороба Крона,
 • синдром подразненого товстого кишечника,
 • виразковий коліт
 • гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ).

Супутні серцево-судинні захворювання включають підвищений рівень холестерину, ішемічну хворобу серця і високий кров'яний тиск (гіпертонічна хвороба).

Як виглядає розацеа на різних стадіях

Розацеа - це прогресуюче захворювання шкіри, що вражає центральну частину обличчя, тобто щоки, лоб, підборіддя і ніс. Дерматологи виділяють чотири стадії.

Зоны покраснения кожи лица при розацеа

Зони почервоніння шкіри обличчя при розацеа

СТАДІЯ 1: Початкова стадія розацеа

На початковій стадії розацеа відзначається почервоніння обличчя під дією різних тригерів, включно з:

 • інтенсивні фізичні вправи;
 • гостра або гостра їжа;
 • гарячі напої;
 • алкогольні напої
 • надмірний вплив сонячних променів.

Початкове почервоніння обличчя може з'являтися і зникати протягом періоду часу, від тижнів до місяців. Часто почервоніння виглядає як сонячний опік.

СТАДІЯ 2: Легка розацеа

За цієї стадії кровоносні судини обличчя, які розширилися, щоб впоратися зі збільшеним потоком крові через них, залишаються відкритими й надалі.

Почервоніння стає стійким, триває довше, ніж раніше, перш ніж зникнути на невизначений період. Шкіра обличчя стає чутливою до такої міри, що при спробі нанести макіяж або лосьйон може виникнути неприємне печіння.

Розацеа легкая форма

Розацеа легка форма, джерело https://dermnetnz.org/

СТАДІЯ 3: Помірна форма розацеа

На даному етапі розвитку розацеа зберігається, не зникаючи протягом кількох днів або тижнів. Відбувається структурне пошкодження судин обличчя різного ступеня. Кровоносні судини можуть стати хронічно запаленими і розширюватися, проявляючись на обличчі, особливо на щоках, у вигляді червоних ліній, які називаються телеангіектазіями.

Умеренная розацеа

Помірна розацеа, джерело https://dermnetnz.org/

СТАДІЯ 4: Важка форма розацеа

Це найбільш клінічно розгорнута стадія захворювання, що представляє хворому безліч проблем, включно з лицьовим болем, печінням, сильною гіперемією, набряком і запаленням через скупчення папул і пустул.

Шкіра обличчя стала темно-червоною, а кровоносні судини сильно пошкоджені. До 4-ї стадії розацеа приблизно у 50% пацієнтів розвивається ураження очей, сухість і подразнення.

Однією з потенційних серйозних проблем, які може спричинити важка форма розацеа, є ринофіма, або "опуклий ніс".

Ринофима при розацеа

Ринофіма при розацеа, https://dermnetnz.org/

Симптоми розацеа

Найчастішими симптомами розацеа є:

 • розширені капіляри (телеангіектазії)
 • постійний рум'янець на носі та щоках
 • прищі з жовтою голівкою на лобі, щоках і підборідді
 • безболісні вузлики під шкірою
 • злегка опухлі щоки та ніс
 • часте і стійке почервоніння шкіри
 • відчуття печіння або поколювання
 • дрібноточковий висип, обмежений обличчям.

Діагностичні ознаки розацеа

Наявність будь-якої з цих ознак є діагностичною ознакою розацеа.

 • Стійке почервоніння

Шкіра може потовщуватися і збільшуватися, найчастіше на носі (ринофіма). Цей стан трапляється рідше, але у важких випадках може призвести до спотворення обличчя і порушення носового дихання.

 • Потовщення шкіри

Кожа может утолщаться и увеличиваться, чаще всего на носу (ринофима). Это состояние встречается реже, но в тяжелых случаях может привести к обезображиванию лица и нарушению носового дыхания.

Основні ознаки розацеа

Наявність хоча б двох із цих ознак є діагностичною ознакою розацеа.

 • Припливи крові
  Це почервоніння обличчя може супроводжуватися відчуттям жару, тепла або печіння, яке приходить і зникає, і часто є ранньою ознакою розацеа.
 • Поява папул і пустул.

Папуло пустулезная розацеа на лице

Папуло-пустульозна розацеа на обличчі, джерело https://dermnetnz.org/

 • Видимі кровоносні судини
  У багатьох людей з розацеа маленькі кровоносні судини, які виступають і видимі, звані телеангіектазіями, з'являються на щоках, спинці носа та інших ділянках центральної частини обличчя.

Телеангиэктазии

Телеангіектазії, зображення під час дерматоскопії, https://dermnetnz.org/

 • Подразнення очей
  У багатьох пацієнтів із розацеа очі можуть бути постійно подразненими і здаватися водянистими або налитими кров'ю. Повіки також можуть стати червоними і опухлими, часто зустрічається рецидивуючий ячмінь.

Навколо повік або вій можуть скупчуватися скоринки і лусочки, і пацієнти можуть помітити видимі кровоносні судини по краях повік. Важкі випадки можуть призвести до пошкодження рогівки і зниження гостроти зору.

Покраснение глаз при розацеа

Почервоніння очей у разі розацеа, очна форма, https://dermnetnz.org/

Типи розацеа

Клінічні прояви розацеа вкрай численні та різноманітні, тому тип розацеа оцінюють за належністю більшості симптомів у даного пацієнта до одного з чотирьох основних типів розацеа

Опис кожного типу розацеа включає мінімальні ознаки і симптоми, необхідні для діагностики.

Пацієнти можуть мати характеристики більш ніж одного підтипу розацеа одночасно.

Тип 1: Еритематозно-телеангіектатична розацеа

Еритематозний тип розацеа характеризується гіперемією щік і стійкою центральною еритемою обличчя. Телеангіектазії зустрічаються часто, але не є основною ознакою для діагностики.

Эритематозно-телеангиэктатическая розацеа, стадии тяжести заболевания

Еритематозно-телеангіектатична розацеа, стадії тяжкості захворювання

 

Эритематозно-телеангиэктатическая розацеа на щеках

Еритематозно-телеангіектатична розацеа на щоках, джерело https://dermnetnz.org/

 

Эритематозно-телеангиэктатическая розацеа на щеках и носу

Еритематозно-телеангіектатична розацеа на щоках і носі, джерело https://dermnetnz.org/

 

Эритематозно-телеангиэктатическая розацеа

Еритематозно-телеангіектатична розацеа, джерело https://dermnetnz.org/

Тип 2: Папуло-пустульозна розацеа

Включає стійку центральну еритему обличчя з транзиторними папулами, пустулами. Також можуть бути відзначені печіння і поколювання.

Як і при інших видах розацеа, ці плями з'являються в основному в центрі обличчя. У дуже важких, нелікованих випадках можуть також уражатися грудна клітка і плечі. На відміну від вугрів, які зазвичай з'являються в підлітковому віці, папуло-пустульозна розацеа частіше трапляється в дорослих, особливо в жінок середнього віку.

Папуло-пустулезная розацеа, высыпания в области носа

Папуло-пустульозна розацеа, висипання в ділянці носа, джерело https://dermnetnz.org/

 

Папуло-пустулезная розацеа, высыпания в области лба

Папуло-пустульозна розацеа, висипання в ділянці чола, джерело https://dermnetnz.org/

 

Папуло-пустулезная розацеа, высыпания на щеках и носу

Папуло-пустульозна розацеа, висипання на щоках і носі, джерело https://dermnetnz.org/

Тип 3: Фіматозна розацеа

Цей тип розацеа включає потовщення шкіри, нерівні вузлики (папули) на поверхні шкіри і потовщення ділянок шкіри.

Фіматозна розацеа найчастіше проявляється у вигляді ринофіми, але може з'являтися і в інших місцях, включно з підборіддям, лобом, щоками і вухами. У фіматозній ділянці можуть з'являтися опуклі, виразні фолікули, можуть бути присутніми телеангіектазії.

Цей стан виникає, коли потовщення шкіри, що виникає через фіматозну розацеа, спричиняє ріст шкіри навколо носа. Цей стан значно частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок, і це майже завжди є результатом погано контрольованої або невилікуваної розацеа.

Фиматозная розацеа и развитие ринофимы

Фіматозна розацеа та розвиток ринофіми

 

Фиматозная розацеа

Фіматозна розацеа, джерело https://dermnetnz.org/

 

Фиматозная розацеа

Фіматозна розацеа, джерело https://dermnetnz.org/

 

Фиматозная розацеа, образование ринфимы

Фіматозна розацеа, утворення ринфіми, джерело https://dermnetnz.org/

Тип 4: Очна розацеа

Очна розацеа може проявлятися:

 • гіперемією кон'юнктиви
 • відчуттям стороннього тіла,
 • печінням або поколюванням,
 • сухістю,
 • свербінням,
 • світлочутливістю,
 • нечіткістю зору,
 • телеангіектазіями кон'юнктиви та краю повік,
 • можуть виникати блефарит, кон'юнктивіт і нерівність країв повік.

Дисфункція мейбомієвих залоз, що проявляється халязіоном, або хронічна інфекція, що проявляється ячменем (ячменем), поширені у пацієнтів з очною розацеа.

У деяких пацієнтів може спостерігатися втрата зору внаслідок ускладнень з боку рогівки (точковий кератит, інфільтрати рогівки, виразки або крайовий кератит).

Глазная розацеа

Очна розацеа - почервоніння кон'юнктиви, шкіри навколо очей, телеангіектазії кон'юнктиви та краю повік або повік.

Симптоми розацеа можуть сильно відрізнятися від людини до людини, і у людей часто спостерігається комбінація вищеописаних типів. Підхід до лікування завжди буде визначатися в основному вашими індивідуальними симптомами і змінами шкіри.

Розацеа у дітей і підлітків

У дуже невеликої кількості дітей і підлітків розвивається розацеа.

Симптоми, на які варто звернути увагу і запідозрити розацеа:

 • Червоні, подразнені очі
 • Ячмінь або частий кон'юнктивіт
 • Червоні, опухлі повіки, які можуть свербіти і виглядати жирними або покритими кіркою
 • Тривалий рум'янець на обличчі

У дітей тривале почервоніння може перейти в постійне почервоніння в середині обличчя. У деяких дітей з'являються висипання, схожі на прищі.

Коли розацеа вражає очі, у дитини можуть продовжувати з'являтися ячмінь і кон'юнктивіт.

Щоб виявити розацеа на ранній стадії, корисно звернутися до лікаря, який має досвід діагностики шкірних захворювань, наприклад до сертифікованого дерматолога.

Як діагностується розацеа

У більшості випадків розацеа діагностується клінічно. Діагноз ставиться відповідно до діагностичних та основних критеріїв, рекомендованих глобальною панеллю ROSacea CONsensus (ROSCO) 2019 року.

Для цього потрібна наявність одного діагностичного критерію або двох основних критеріїв.

Діагностичні критерії

 • Стійка центрально-лицьова еритема, пов'язана з періодичним посиленням під дією потенційних тригерних чинників
 • Фіматозні зміни.

Основні критерії (повинні спостерігатися в центральній частині обличчя)

 • Припливи і транзиторна центрофаціальна еритема
 • Запальні папули та пустули
 • Телеангіектазії - видимі кровоносні судини (за винятком телеангіектазій крил носа, які часто трапляються у дорослих)
 • Очна розацеа (телеангіектазії країв повік, блефарит, кератит/кон'юнктивіт/склерокератит/передній увеїт)..

Другорядні критерії

 • Відчуття печіння шкіри
 • Відчуття печіння шкіри
 • Набряк шкіри
 • Відчуття сухості шкіри.

У випадках, коли є діагностична невизначеність, може бути розглянута біопсія шкіри.

Диференціальна діагностика розацеа

Інші дерматологічні захворювання можуть проявлятися подібними шкірними симптомами, а саме:

Лікування розацеа

Лікування розацеа насамперед спрямоване зосереджено на попередження та контроль симптомів. Найчастіше для цього потрібне поєднання гарного догляду за шкірою та застосування кремів, призначених лікарем.

Тривалість лікування залежить від типу та тяжкості ваших ознак і симптомів. При розацеа завжди є висока ймовірність рецидиву.

Лікарські препарати при розацеа

Групи препаратів від розацеа включають:

 • Препарати для місцевого застосування, що зменшують почервоніння. За розацеа від легкого до помірного ступеня лікар може призначити крем або гель, який наноситься на уражену шкіру для зменшення почервоніння, звуження кровоносних судин.
 • Пероральні антибіотики. Можливе призначення перорального антибіотика, такого як доксициклін, у разі розацеа середнього і важкого ступеня з папулами і пустулами.

Лазерна терапія при розацеа

Лікування лазером або IPL терапія може зробити розширені кровоносні судини менш помітними. Оскільки лазер впливає на видимі розширені судини, він найефективніший на незагорілій шкірі.

Лазерная терапия при розацеа

Залежно від таких факторів, як довжина хвилі, інтенсивність і тривалість спалахів світла, вплив IPL на шкіру обличчя може бути таким:

 • Поліпшення зовнішнього вигляду розацеа за рахунок зменшення видимих кровоносних судин і почервоніння
 • Зменшення запалення при розацеа за рахунок зменшення кількості кліщів Demodex на шкірі обличчя.
 • Зменшення пігментації шкіри
 • Ефекти омолодження: чистіша і сяюча шкіра.
 • Зменшення зморшок і підтяжка в'ялої шкіри.

Результат застосування лазера залежить від глибини проникнення імпульсів і обраного режиму роботи обладнання. Налаштування апарату проводиться індивідуально для кожного клієнта залежно від наявних косметичних проблем.

Ефект лікування помітний вже після першого сеансу. Початкового курсу з трьох-п'яти сеансів зазвичай буває достатньо, щоб усунути більшу частину почервоніння обличчя і судин у разі розацеа легкого і середнього ступеня тяжкості.

IPL від розацеа фото до і після

Умеренная розацеа, до и после 3 процедур IPL-терапии на аппарате ClearLight

Помірна розацеа, до і після 3 процедур IPL-терапії на апараті ClearLight

Ускладнення розацеа

Основними ускладненнями невилікуваної розацеа є:

 • Фімозна розацеа або розвиток ринофіми
 • Запальні ускладнення очей (блефарит, кератокон'юнктивіт)
 • Пацієнти з розацеа можуть відчувати негативні психосоціальні ефекти:
  • Пов'язані з підвищеною тривожністю, депресією, низькою самооцінкою і соціальною ізоляцією.
  • Спровокувати усамітнення, що веде до обмежень способу життя.

Статистично значущий зв'язок розацеа було продемонстровано з такими захворюваннями:

 • депресією
 • артеріальною гіпертензією
 • серцево-судинними захворюваннями
 • тривожним розладом
 • дисліпідемією
 • цукровим діабетом
 • мігренню
 • ревматоїдним артритом
 • інфекцією Helicobacter pylori
 • виразковим колітом
 • деменцією.

Профілактика

 1. Ліків від розацеа не існує, але його можна контролювати за допомогою лікування.
 2. Розацеа впливає на всіх по-різному, і може знадобитися час, щоб зрозуміти, як керувати своїм станом при розацеа.
 3. Найкращий спосіб запобігти загостренню - це спільно з лікарем розробити план лікування та уникати провокуючих чинників.

Обов'язково доглядайте за шкірою, використовуючи м'які мийні засоби та засоби для догляду за шкірою на водній основі, що не містять олій.

Уникайте засобів, що містять:

 • спирт
 • ментол
 • відлущувальні речовини

Ці інгредієнти можуть посилювати прояв розацеа.

Ведіть щоденник продуктів, які ви їсте, і косметики, яку ви наносите на шкіру. Це допоможе вам з'ясувати, що посилює ваші симптоми.

Інші заходи з лікування та профілактики розацеа включають:

 • уникнення прямих сонячних променів і використання сонцезахисних кремів
 • відмова від вживання алкоголю
 • використання лазерів і світлолікування для лікування деяких важких випадків розацеа
 • процедури мікродермабразії для зменшення потовщення шкіри
 • приймання очних ліків та антибіотиків у разі очної розацеа

Вам слід негайно звернутися до лікаря якщо у вас розацеа і:

 • ваше око стало червоним і дуже болючим
 • відчувається пісок в очах
 • предмети як у тумані
 • підвищена чутливість до світла. якої раніше не було

Це можуть бути ознаки кератиту.

Лікування розацеа в клініці Профдерм

Клініка Профдерм пропонує діагностику розацеа з подальшим лікуванням Можемо надати низку процедур лікування, включно з сучасним лікуванням розацеа лазером IPL та розробимо план лікування розацеа, який найкраще підходить вам.

Джерела

 1. Rosacea, https://www.nhs.uk/conditions/rosacea/
 2. ROSACEA: DIAGNOSIS AND TREATMENT, https://www.aad.org/public/diseases/rosacea/treatment/diagnosis-treat
 3. Rosacea: Overview, джерело
 4. Rosacea Treatment Algorithms, https://www.rosacea.org/physicians/rosacea-treatment-algorithms
 5. Розацеа: оновлені рекомендації, https://www.umj.com.ua/article/182382/rozatsea-onovleni-rekomendatsiyi
 6. Studies found for: Rosacea, https://www.clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=Rosacea
 7. Зображення, https://dermnetnz.org/

Часті запитання пацієнтів із розацеа

Акне і розацеа - це два різних захворювання. Іноді буває важко відрізнити їх одне від одного навіть для лікарів - обидва можуть спричиняти висипання, папули і пустули.

Але є деякі ключові відмінності:

 • Вугрі є ознакою акне, але не розацеа.
 • Гіперемія і розширені судини вказують на розацеа, а не на акне.
 • Акне частіше зустрічається у підлітків і молодих людей, розацеа - у жінок після 30 років.

Розацеа також може вражати очі та шкіру голови, а акне зустрічається на шкірі інших частин тіла

Розацеа і системний червоний вовчак - різні захворювання, що потребують різного лікування і найчастіше з різними симптомами.

Плутанина виникає через те, що в них є одна спільна риса: характерний "висип у вигляді метелика" на обличчі.

Сыпь в виде бабочки при системной красной волчанке (lupus)

Висип у вигляді метелика при системному червоному вовчаку (lupus)

Вовчак зустрічається набагато рідше, ніж розацеа. Це аутоімунне захворювання, яке вражає суглоби і може призвести до виснаження, випадання волосся, головного болю і виразок на шкірі.

Характерний висип у вигляді метелика - лише один із багатьох симптомів вовчака. За вовчака висип вражає не тільки обличчя, він може з'явитися на грудях, руках або ногах, чого не буває за розацеа.

Згодом розацеа може потовщувати шкіру на носі, внаслідок чого ніс стає опуклим (ринофіма). Це частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

Лазерні процедури IPL дуже добре працюють на всіх стадіях розацеа і часто є єдиним прийнятним косметичним лікуванням.

Подивіться відео про лікування розацеа лазером

08 Листопада 2022

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)

caliugna_09_07_2019

Рецензент : Лідія Денисівна Калюжна

доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки,
професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика