Вітиліго

причини, симптоми та лікування

Вітиліго - це захворювання шкіри, за якого шкіра втрачає пігмент мелатонін, унаслідок чого шкіра стає світлішою за природний тон шкіри або стає білою.

Вітиліго виникає, коли імунна система організму руйнує власні меланоцити. Меланоцити - це клітини шкіри, які виробляють меланін - хімічну речовину, що надає шкірі колір або пігментацію.

Згодом плями і плями можуть розростатися, і вітиліго може з'явитися на інших ділянках тіла людини. Деякі люди втрачають колір у ділянках, які називаються слизовими оболонками, включно з внутрішньою частиною рота або носа і геніталіями.

Вітиліго також може вплинути на волосся, спричиняючи появу білого або передчасно сивого волосся.

Деякі люди втрачають колір очей і бачать світлі плями на кольоровій частині ока. Вітиліго також може розвиватися всередині вуха і впливати на слух.

Поширеність вітиліго

Вітиліго однаково вражає представників усіх рас і статей. Це більш помітно у людей із темнішим відтінком шкіри. Хоча вітиліго може розвинутися у будь-якої людини в будь-якому віці, плями або плями зазвичай стають помітними до 30 років.

Вищий ризик розвитку вітиліго існує у пацієнтів із деякими, аутоімунними захворюваннями, такими як:

 • Хвороба Аддісона
 • Анемія
 • Діабет (тип 1)
 • Вовчак
 • Псоріаз
 • Ревматоїдний артрит
 • Захворювання щитоподібної залози

Вітиліго зустрічається більш ніж у 1% населення в усьому світі.

Стадії розвитку вітиліго

 • Вітиліго зазвичай починається з кількох маленьких білих плям або плям, які можуть поступово поширюватися по всьому тілу.
 • Вітиліго зазвичай починається на руках, передпліччях, ступнях і обличчі, але може розвинутися на будь-якій частині тіла, включно зі слизовими оболонками (рота, носа, ділянками геніталій і прямої кишки).
 • Іноді більші плями продовжують розширюватися і поширюватися, але зазвичай залишаються на одному місці протягом багатьох років.
 • Розташування дрібніших плям з часом зміщується і змінюється, оскільки певні ділянки шкіри втрачають і відновлюють свій пігмент.
 • Кількість ураженої шкіри варіюється у кожної людини з діагнозом вітиліго.
 • У деяких людей спостерігається депігментація кількох ділянок, тоді як в інших спостерігається велика втрата кольору шкіри.

Плями і ділянки світлішої шкіри

Вітиліго може з'явитися на будь-якій ділянці шкіри людини, включно з геніталіями.

Начальные светлые пятна на коже при витилиго

Початкові світлі плями на шкірі при вітиліго

Плями стають білими

Коли вітиліго активно руйнує клітини, що надають шкірі кольору, плями мають тенденцію бути рожевими або триколірними (утворюючи зону засмаглої шкіри між природним кольором шкіри людини і білим вітиліго). Коли вітиліго перестає бути активним, плями стають повністю білими, як показано тут.

Белые сливные пятна при витилиго

Білі зливні плями при вітиліго

Світліші плями в роті або носі

Вітиліго може призвести до втрати кольору рота, губ, навколо рота, навколо носа або всередині носа.

Витилиго вокруг рта

Вітиліго навколо рота

Плями та плями легко засмагають

Шкіра, що втратила пігмент, більш чутлива до сонячного світла, тому швидко обгорає. Сонячні опіки також можуть спровокувати вітиліго, спричиняючи його поширення. Ось чому захист від сонця такий важливий.

Плями при вітиліго сверблять

Коли вітиліго активно поширюється, плями можуть викликати свербіж. В іншому плями і плями рідко спричиняють дискомфорт.

Кожный зуд пятен при витилиго

Свербіж шкіри плям у разі вітиліго

Волосся стає білим або сивим.

Вітиліго може призвести до втрати кольору волосся. Коли на шкірі з'являється вітиліго, волосся в цій ділянці може стати білим, як показано на малюнку А. Вітиліго також може призвести до передчасного посивіння волосся людини, як показано на малюнку Б.

Изменение цвета волос при витилиго

Зміна кольору волосся при вітиліго

Вія, брова або частина волосся на шкірі голови стають білими.

У деяких людей відбувається втрата кольору частини (або всієї) вії або брови.

Белые ресницы при витилиго

Білі вії при вітиліго

Розвивається втрата слуху

Меланоцити - це клітини, які надають колір шкірі, волоссю та очам. Внутрішнє вухо також містить ці клітини. Коли в людини вітиліго, організм атакує меланоцити. Якщо організм атакує меланоцити у внутрішньому вусі, у людини може виникнути втрата слуху.

Развивается потеря слуха

Зміна кольору очей

Якщо вітиліго вражає очі, колір очей може змінитися. Це відбувається швидко. Хоча вітиліго зустрічається рідко, воно також може вплинути на зір людини.

Изменение цвета глаз

Типи вітиліго

Типи вітиліго включають у себе:

 • Генералізоване вітиліго.

Це найпоширеніший тип вітиліго, за якого плями з'являються в різних місцях на тілі.

 • Сегментарне вітиліго.

Цей тип вражає тільки один бік тіла або одну ділянку, наприклад, руки або обличчя.

 • Вітиліго слизових оболонок.

Вітиліго слизової оболонки вражає слизові оболонки рота та/або геніталій.

● Витилиго слизистых оболочек

 • Вогнищеве вітиліго.

Вогнищеве вітиліго - рідкісний тип, за якого плями розвиваються на невеликій площі й не поширюються певним чином протягом одного-двох років.

Очаговое витилиго

 • Поширене вітиліго: цей рідкісний тип вітиліго призводить до того, що понад 80% шкіри позбавлені пігменту.

● Распространенное витилиго

Симптоми та ознаки вітиліго

Ознаки та симптоми вітиліго включають у себе:

 • Ділянки шкіри або слизових оболонок, які втрачають колір. Вони можуть виглядати білими або світлішими за природний тон шкіри.
 • Ділянки волосся на тілі стають сріблястими, сірими або білими.

Симптоми можуть бути легкими і вражати тільки невелику ділянку тіла, або важкими і вражати велику площу шкіри. Деякі люди з вітиліго відчувають свербіж шкіри до того, як починається депігментація.

Симптоми вітиліго можуть з'явитися на будь-якій ділянці шкіри вашого тіла. Найпоширеніші місця появи симптомів вітиліго:

 • Руки.
 • Ноги.
 • Зброя.
 • Обличчя.
 • Слизові оболонки (всередині рота, губ і носа).
 • Геніталії (пеніс).

Признаки и симптомы витилиго

Причини вітиліго

Нестача пігменту шкіри (меланіну) спричиняє вітиліго. Причина, через яку це відбувається, невідома. Дослідження показують, що вітиліго може бути результатом:

 • Аутоімунне захворювання. Імунна система помилково приймає здорові клітини (меланоцити) за чужорідних загарбників, таких як бактерії, які можуть завдати шкоди організму. Це змушує імунну систему надто гостро реагувати і виробляти антитіла, що руйнують меланоцити.
 • Генетичні зміни. Генетична мутація або зміна ДНК вашого тіла можуть вплинути на функціонування меланоцитів. Існує понад 30 генів, які можуть збільшити ризик розвитку вітиліго.
 • Стрес. Кількість пігменту, що виробляється клітинами меланоцитів, може змінитися, якщо пацієнт відчуває частий емоційний або фізичний стрес, особливо після травми.
 • Екологічні тригери. Такі фактори, як ультрафіолетове випромінювання і вплив токсичних хімічних речовин, можуть вплинути на функціонування клітин меланоцитів.

Чи є вітиліго спадковим захворюванням?

Хоча дослідження, спрямовані на те, щоб дізнатися більше про причини вітиліго, тривають, дослідження показують, що близько 30% випадків вітиліго є генетичними. Це означає, що захворювання є спадковим, і ви потенційно можете успадкувати вітиліго від своєї біологічної сім'ї. Кілька можливих генетичних мутацій впливають на функціонування клітин меланоцитів. Якщо генетична мутація вражає клітини, які дають пігмент вашій шкірі, у вас виникнуть симптоми вітиліго.

Чи болить шкіра при вітиліго?

Ні, вітиліго не завдає болю. Однак пацієнт може отримати болючі сонячні опіки на світліших ділянках шкіри, уражених вітиліго. Важливо захистити шкіру від сонця за допомогою таких заходів, як використання сонцезахисного крему, перебування на сонці в години його найбільшої активності та носіння захисного одягу.

Ускладнення вітиліго

Хоча вітиліго здебільшого є косметичним захворюванням, вітиліго може спричиняти:

 • Підвищену чутливість шкіри. У плямах при вітиліго відсутні меланоцити, тому шкіра може бути більш чутливою до сонячного світла, ніж інша частина шкіри. Це може призвести до швидкого опіку шкіри замість засмаги.
 • Аномалії очей. Люди з вітиліго можуть мати деякі аномалії сітківки (внутрішнього шару ока, що містить світлочутливі клітини) і деякі зміни кольору райдужної оболонки (кольорової частини ока). У деяких випадках виникає запалення сітківки або райдужної оболонки, але зір зазвичай не страждає.
 • Схильність до аутоімунних захворювань. Люди з вітиліго можуть з більшою ймовірністю захворіти на інші аутоімунні захворювання, які впливають на функціонування імунної системи їхнього організму.
 • Емоційні проблеми. Люди з вітиліго можуть відчувати збентеження через те, який вигляд має їхня шкіра. У деяких людей із діагнозом вітиліго розвивається низька самооцінка. Це може викликати занепокоєння або депресію, а також змусити людину ізолюватися або уникати соціальних ситуацій.

Осложнения витилиго

Діагностика вітиліго

Візуальний огляд лікарем зазвичай призводить до точного діагнозу вітиліго. Лікар-дерматолог може використовувати лампу Вуда, щоб оглянути шкіру пацієнта. Ця лампа використовує ультрафіолетове (УФ) світло, яке освітлює шкіру, щоб допомогти лікарю відрізнити вітиліго від інших шкірних захворювань.

Диференціальна діагностика вітиліго

Існують й інші стани, за яких шкіра змінюється або втрачає пігментацію, зокрема:

 • Хімічна лейкодермія. Вплив деяких промислових хімікатів викликає пошкодження клітин шкіри, що призводить до появи лінійних або плямистих білих ділянок шкіри.
 • Оперізувальний лишай. Ця дріжджова інфекція може спричиняти появу темних плям, які проявляються на світлій шкірі, або світлих плям, які проявляються на темнішій шкірі.
 • Альбінізм. Це генетичне захворювання означає, що у вас нижчий рівень меланіну в шкірі, волоссі та/або очах.

Лікування вітиліго

Лікування вітиліго не потрібне, оскільки це захворювання не несе шкоди для організму і має лише косметичний характер.

Якщо у пацієнта поширене вітиліго або фізичні симптоми впливають на ваше емоційне благополуччя, лікар може знайти варіант лікування, що дає змогу створити рівномірний тон шкіри шляхом відновлення кольору (репігментації) або усунення залишків кольору (депігментації) на вашій шкірі.

Загальні методи лікування вітиліго включають у себе:

 • Лікарські засоби
 • Світлотерапія.
 • Депігментаційна терапія.
 • Операція.
 • Консультування.

Лікарська терапія вітиліго

Не існує спеціальних ліків, які могли б зупинити вплив вітиліго на шкіру, але є певні ліки, які можуть уповільнити швидкість втрати пігментації, допомогти меланоцитам вирости або повернути колір вашій шкірі. Ліки для лікування вітиліго можуть включати:

 • Кортикостероїди.
 • Місцеві інгібітори (руксолітініб).
 • Інгібітори кальциневрину.

Світлотерапія

Світлотерапія або фототерапія - це лікування, яке допомагає повернути колір шкірі за вітиліго. Щоб побачити результати на шкірі, може знадобитися кілька сеансів світлотерапії.

Поєднання перорального препарату псоралена та ультрафіолету А (ПУВА) лікує великі ділянки шкіри з вітиліго. Це лікування ефективне для людей з вітиліго на голові, шиї, тулубі, плечах і ногах.

Депігментаційна терапія

Депігментаційна терапія видаляє колір вашого природного тону шкіри, щоб він відповідав ділянкам шкіри, ураженим вітиліго. У терапії депігментації використовується препарат монобензон. Ви можете наносити ці ліки на пігментовані ділянки шкіри. Це зробить вашу шкіру білою, як ділянки шкіри з вітиліго.

Депигментационная терапия

Оперативне лікування вітиліго

Хірургія - це один із варіантів лікування для людей із діагнозом вітиліго. Хірургічне лікування може включати:

 • Шкірні трансплантати: шкіра береться з однієї частини тіла і використовується для покриття іншої частини. Можливі ускладнення включають рубцювання, інфекцію або відсутність репігментації.

Ваш лікар може не рекомендувати операцію, якщо пацієнт має такі стани:

 • Вітиліго, що швидко поширюється.
 • Розвиваються келоїдні шрами

Психотерапія за вітиліго

Деякі люди з діагнозом вітиліго вважають, що консультація психотерапевта або відвідування фахівця з психічного здоров'я є корисним, щоб допомогти поліпшити їхню самооцінку, тривогу або депресію, які можуть бути пов'язані зі змінами на їхній шкірі.

Вітиліго може спричинити психологічний стрес і вплинути на світогляд та соціальну взаємодію людини.

Профілактика вітиліго

Оскільки причин вітиліго може бути кілька, способу запобігти йому не існує. Можна знизити ризик розвитку вітиліго, якщо:

 • Дотримуватися правил безпечного перебування на сонці.
 • Дбати про свою шкіру, щодня використовуючи зволожувальний крем.
 • Уникайте стресів і травм
 • Управління будь-якими основними аутоімунними захворюваннями.

Прогноз у разі вітиліго

Вітиліго впливає на зовнішній вигляд і може впливати на те, як пацієнт ставитиметься до своєї шкіри. Багато людей знаходять розраду в розмові з фахівцем у галузі психічного здоров'я, який допомагає їм почуватися впевненіше і підвищити самооцінку.

Чи повернеться природний колір шкіри при вітиліго?

Приблизно від 10% до 20% людей, які страждають на вітиліго, повністю відновлюють колір шкіри. Це найпоширеніше серед людей, які:

 • Вітиліго було діагностовано до 20 років.
 • Пік захворювання наростає протягом шести місяців або менше.
 • Мають симптоми переважно в ділянці обличчя.

Імовірність відновлення пігменту знижується, якщо в пацієнта:

 • Симптоми вітиліго розвиваються після 20 років.
 • Є симптоми на губах, кінцівках або руках.

Як приховати вітиліго?

Якщо пацієнта не влаштовує те, як вітиліго має вигляд на шкірі, можливо приховати плями або плями вдома такими способами:

 • Використання сонцезахисного крему з SPF 30 або вище. Використання сонцезахисних кремів зводить до мінімуму засмагу й обмежує контраст між ураженою та нормальною шкірою.
 • Наносити макіяж, щоб замаскувати депігментовані ділянки.
 • Пофарбуйте волосся фарбою для волосся, щоб воно злилося з неушкодженим волоссям на голові.
 • Нанесення мікропігментації - татуювання на плямах вітиліго. Він діє як перманентний макіяж, приховуючи симптоми захворювання.

Чи заразне вітиліго?

Ні. Вітиліго не заразне. Воно не передається від людини до людини під час фізичного контакту.

Часті запитання

У чому різниця між різнобарвним лишаєм і вітиліго?

Оперізувальний лишай і вітиліго - це різні стани, за яких відбувається депігментація ділянок шкіри.

Оперізувальний лишай - це грибкова інфекція, що спричиняє появу на шкірі білих, жовтих, червоних, рожевих або коричневих плям.

Вітиліго - це аутоімунне захворювання, за якого відбувається втрата пігменту. Це призводить до того, що шкіра стає світлішою за ваш природний тон шкіри або білішою.

Пієбалдизм - це те ж саме, що вітиліго?

Ні. Обидва захворювання спричиняють появу білих або світлих плям на шкірі або волоссі.

Пієбалдизм виникає, коли на ділянці шкіри відсутні меланоцити - клітини, що виробляють пігмент (меланін) і спостерігаються від самого народження.

Пиебалдизм

Вітиліго виникає, коли в організмі є меланоцити, але вони руйнуються. Вітиліго розвивається протягом усього життя.

Джерела

 1. VITILIGO, https://www.aad.org/public/diseases/a-z/vitiligo-causes
 2. Изображения, https://dermnetnz.org/images/vitiligo-images
 3. Vitiligo, https://www.msdmanuals.com/professional/dermatologic-disorders/pigmentation-disorders/vitiligo

30 Листопада 2023

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)

caliugna_09_07_2019

Рецензент : Лідія Денисівна Калюжна

доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки,
професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика