Що таке ультрафіолетовий індекс

УФ-ІНДЕКС — це міжнародний стандартний індекс рівня ультрафіолетового випромінювання за шкалою від 0 (низький рівень) до 11+ (екстремальний рівень). У цій шкалі, більш високе значення індексу вказує на набагато більшу ймовірність шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання на шкіру та очі.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) розробила УФ індекс для кількісної оцінки рівнів УФ випромінювання та оцінки небезпеки перебування на сонці. УФ-індекс є мірою УФ-випромінювання у будь-якому даному місці.

На рівень УФ-випромінювання впливає ряд факторів, таких як: час доби, пора року, хмарність, висота над рівнем моря, місце розташування та навколишні об'єкти та поверхні.

Яке буває УФ-випромінювання сонця

Ультрафіолетове (УФ) випромінювання є особливим типом сонячної енергії, виробленої сонцем та іншими штучними джерелами, наприклад дугові зварювальні апарати, випромінювання в солярії.

Сонце виробляє різні види енергії:

 • Видиме світло – яке ми можемо бачити як сонячне світло.
 • Інфрачервоне випромінювання, яке ми відчуваємо як тепло.
 • УФ-випромінювання, яке ми не можемо побачити чи відчути.

УФ-випромінювання часто плутають із інфрачервоним випромінюванням. Однак температура не впливає на рівень ультрафіолетового випромінювання. УФ-випромінювання може бути таким самим високим у прохолодний або навіть холодний день, як і в спекотний, особливо при ясному небі. І хоча УФ-випромінювання вище влітку, ніж узимку, воно все одно є щодня в році.

Ультрафіолетове випромінювання можна розділити на три групи за діапазоном хвиль:

 • УФ-А (UVA) (315–400 нм)
 • УФ-В (UVB) (280–315 нм)
 • УФ-С (UVC) (100–280 нм)

Земну поверхню в основному досягають випромінювання УФ-А діапазону і близько 10% випромінювання УФ-В діапазону, решта хвиль поглинається озоном, водяною парою і вуглекислим газом.

Як розшифровувати УФ у прогнозі погоди

У світі прийнята єдина система вимірювання УФ-індексу - це шкала від 0 до 12, і в багатьох країнах світу, в тому числі і в нашій країні, прогноз погоди на різних метеорологічних сайтах, включає зведення про поточне і очікуване його значення.

Знаючи прогноз УФ-індексу, кожен може виконати дії, що сприяють збереженню здоров'я та захисту від УФ-випромінювання.

Індекс прогнозує ризик надмірної дії УФ-випромінювання за шкалою від 0 (мінімальний ризик) до 11+ (дуже високий ризик).

Прогноз враховує широту, висоту над рівнем моря, погодні умови, пору року та рівень озону.

Індекс заснований на шкірі типу 2: світла шкіра, яка легко обгорає, але мінімально засмагає (ми розповімо про різні типи шкіри в іншому блозі).

Рівні УФ-випромінювання (і, отже, значення індексу) змінюються протягом дня. Максимальний рівень УФ-випромінювання у будь-який день припадає на чотиригодинний період між 10:00 та 14:00, цей період вчені називають «сонячним полуднем».

Як УФ-випромінювання впливає на здоров'я - користь та шкода

Занадто сильне УФ-випромінювання може спричинити пошкодження шкіри та очей, сонячні опіки, рак шкіри.

Сонячний опік – це опік шкіри ультрафіолетовим випромінюванням, симптоми при сонячному опіку та методи лікування такі самі, як при термічному опіку.

Пошкодження очей. УФ-пошкодження може викликати різні захворювання очей, у тому числі:

 • фотокон'юнктивіт - запалення кон'юнктиви, слизової оболонки, що вистилає внутрішню частину повік та очниці;
 • фотокератит - запалення рогівки
 • катаракта-помутніння кришталика
 • птеригіуми - розростання тканин на рогівці
 • рак шкіри кон'юнктиви та шкіри навколо очей.

Передчасне старіння. До 80% тонких ліній та зморшок є результатом впливу УФ-випромінювання. Ультрафіолетові промені також викликають в'ялість шкіри, поява плям і шорсткість.

Світлочутливість. Фотосенсибілізація – це крайній ступінь чутливості шкіри або око до УФ-випромінювання. Це означає, що шкіра може легше обгоряти, збільшуючи цим ризик раку шкіри..

Фотосенсибілізація виникає внаслідок потрапляння всередину, вдихання або контакту зі шкірою фотосенсибілізаторів – речовин, що викликають фотосенсибілізацію.

До фотосенсибілізаторів відносяться промислові хімікати, ліки, рослини та деякі ефірні олії та ароматизатори. Деякі ліки можуть викликати фотосенсибілізацію.

При яких значеннях УФ-індексу існує небезпека

Загальний підхід до оцінки полягає в тому, що чим вище УФ-випромінювання, тим вище ризик для захворіти на захворювання, пов'язані з надмірним впливом УФ-випромінювання.

Таблиця. Діапазон ультрафіолетового індексу (УФІ) та його несприятливі ефекти (ВООЗ, 2002 р.)

 

Категорії

УФ-діапазон

Опис

Низький

0–2

Немає небезпеки для звичайної людини
Помірний

3–5

Невеликий ризик шкоди від незахищеного перебування на сонці
Висока

6–7

Високий ризик шкоди від незахищеного перебування на сонці
Дуже високо

8–10

Дуже високий ризик шкоди від незахищеного перебування на сонці
Екстрім

11+

Надзвичайний ризик шкоди від незахищеного перебування на сонці

 

В яку погоду сонце небезпечніше

Сонце постійно випромінює УФ -випромінювання, і це не пов'язано з температурою. Хоча сонячне тепло може бути не таким інтенсивним в похмурі або дощові дні, воно все ж таки присутнє.

Так що отримати сонячний опік можна навіть у прохолодні дні. УФ -випромінювання може проникати крізь хмари, що може бути більш інтенсивним відображення від нижньої частини хмар.

Кому шкідливо засмагати

Немає такого поняття, як здорова засмага, так як засмага - це реакція на пошкодження ДНК. Такі ушкодження сприяють розвитку раку шкіри, а також прискорюють старіння шкіри.

Якщо ви все життя засмагаєте на сонці, то порівняйте шкіру на нижній стороні плеча або сідниць із засмаглою областю, і ви побачите явні докази змін, спричинених УФ-випромінювання

Як захищати шкіру від сонця

Існує низка простих вимог для щоденного захисту шкіри від шкідливого впливу УФ-випромінювання.

 1. Використовуйте сонцезахисний крем щодня, навіть якщо похмуро.
 2. Також використовуйте бальзам для губ або помаду, що містить сонцезахисний фільтр з фактором захисту від сонця (SPF) не менше 30.
 3. Вибирайте сонцезахисний крем широкого спектру дії, що захищає як від UVA, так і від UVB променів. Переконайтеся, що він є водостійким і має SPF 30 або вище.
 4. Повторно наносите сонцезахисний крем кожні дві години.
 5. Будьте особливо обережні при знаходженні поряд із водою та піском. Ці поверхні відбивають сонячні промені, що збільшує ймовірність отримання сонячних опіків.
 6. Діти молодші 6 місяців повинні перебувати в тіні.
 7. Необхідно обмежити час перебування на сонці з 10:00 до 16:00. У цей час сонячні промені найінтенсивніші.
 8. Якщо можливо, одягніть сорочку з довгими рукавами та довгі штани. Темний одяг із щільної тканини блокує більше сонячних променів, ніж біла чи вільна тканина.

Як захищати очі

Сонцезахисні окуляри з лінзами, що поглинають УФ-випромінювання від 99% до 100%, забезпечують оптимальний захист очей та навколишньої шкіри.

Сонцезахисні окуляри, які блокують як UVA, так і UVB-промені, забезпечують найкращий захист. Круглі сонцезахисні окуляри працюють найкраще, тому що вони блокують попадання ультрафіолетових променів збоку.

Висновки, поради спеціаліста. Заклик звернутися до професіоналів

Щоб отримати індивідуальні рекомендації щодо захисту очей від УФ-випромінювання або оцінити рівень поточного пошкодження шкіри, зверніться до наших фахівців. Ми проводимо індивідуальні консультації для дорослих та дітей, також можливе проведення онлайн-консультації. Ви можете записатися на прийом по телефону або через форму запису на нашому сайті.

07 Липня 2022

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)