Висівкоподібний лишай

шляхи зараження, симптоми та лікування

Висівкоподібний лишай є поширеною дріжджовою інфекцією шкіри, за якої на грудях і спині з'являються знебарвлені плями, що лущаться.

Термін "висівкоподібний лишай" використовується для опису шкірних захворювань, за яких лусочки шкіри мають вигляд висівок. Багатобарвність висівкоподібного лишаю дає початок другій частині назви, різнобарвний лишай.

Висівкоподібний лишай фото

Отрубевидный лишай

Висівкоподібний лишай, джерело dermnetnz.org

Отрубевидный лишай на конечности

Висівкоподібний лишай на кінцівки, джерело dermnetnz.org

Отрубевидный лишай на коже грудной клетки

Висівкоподібний лишай на шкірі грудної клітки, джерело dermnetnz.org

Хто хворіє на висівкоподібний лишай?

Висівкоподібний лишай найчастіше вражає молодих людей і дещо частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. Він також може вражати дітей, підлітків і літніх людей.

Висівкоподібний лишай частіше трапляється в спекотному і вологому кліматі, ніж у прохолодному і сухому кліматі. Часто зустрічається у пацієнтів, які сильно пітніють. Він може зникати в зимові місяці і рецидивувати щоліта.

Хоча він не вважається заразним у загальноприйнятому розумінні, висівкоподібний лишай іноді вражає більш ніж одного члена сім'ї.

Причина висівкоподібного лишаю

Висівкоподібний лишай спричиняється міцеліальним ростом грибів роду Malassezia

Malassezia

Malassezia, мікроскопія

Malassezia є частиною нормальної мікробіоти шкіри (мікроорганізми, які зустрічаються на нормальній шкірі). Їхнє виживання залежить від ліпідів. Було ідентифіковано чотирнадцять різних видів малассезії. Найпоширенішими видами, культивованими з висівкоподібного лишаю, є M globosa, M Restricta і M sympodialis.

Зазвичай малассезія рідко розростається в себорейних ділянках (волосяна частина голови, обличчя і груди), не викликаючи висипу. Невідомо, чому вони іноді більш активно розростаються на поверхні шкіри, утворюючи висівкоподібний лишай. Одна теорія припускає триптофан-залежний метаболічний шлях.

Дріжджі індукують збільшені меланосоми (пігментні гранули) в базальних меланоцитах при коричневому типі висівкоподібного лишаю. У зішкрібах, узятих від цього виду висівкоподібного лишаю, легше виявити дріжджові грибки, ніж у зішкрібах, узятих від білого типу.

Вважається, що білий або гіпопігментований тип висівкоподібного лишаю зумовлений хімічною речовиною, що виробляється малассезією, яка дифундує в епідерміс і порушує функцію меланоцитів.

Рожевий тип висівкоподібного лишаю характеризується легким запаленням через дерматити, спричинені малассезією або її метаболітами.

Клінічні особливості висівкоподібного лишаю

 • Висівкоподібний лишай вражає тулуб, шию та/або руки і рідко вражає інші частини тіла. Плями можуть бути мідно-коричневими, блідішими за навколишнє середовище або рожевими. Бліді плями можуть бути більш поширені на темнішій шкірі; цей вид відомий як висівкоподібний лишай alba. Іноді плями починаються з лущення і коричневого кольору, а потім проходять через стадію, що не лущиться, і білу стадію.
 • Висівкоподібний лишай зазвичай протікає безсимптомно, але у деяких людей він викликає легкий свербіж.
 • Як правило, бліді або темні плями, спричинені висівкоподібним лишаєм, не більш або менш схильні до сонячних опіків, ніж навколишня шкіра.
 • Гіперпігментований, гіпопігментований і рожевий висівкоподібний лишай зазвичай розглядаються як окремі варіанти, але іноді можуть співіснувати. Рожевий висівкоподібний лишай також може співіснувати з себорейним дерматитом, оскільки обидва вони пов'язані з надлишковим ростом малассезії.

Отрубевидный лишай фото

Отрубевидный лишай

Висівкоподібний лишай, джерело dermnetnz.org

Отрубевидный лишай

Висівкоподібний лишай, джерело dermnetnz.org

Отрубевидный лишай

Висівкоподібний лишай, джерело dermnetnz.org

Діагностика висівкоподібного лишаю

Висівкоподібний лишай зазвичай діагностується клінічно. Наступні тести можуть бути корисними.

 • Огляд лампою Вуда (чорне світло) - в уражених ділянках може спостерігатися жовто-зелена флюоресценція.
 • Дерматоскопія висівкоподібного лишаю - блідість, фонова слабка пігментна сітка і лусочки.
 • Мікроскопія зішкрібка шкіри (з використанням гідроксиду калію (КОН) для видалення клітин шкіри) - гіфи і дріжджові клітини, що нагадують спагеті і фрикадельки.
 • Біопсія шкіри - при гістологічному дослідженні в зовнішніх клітинах шкіри (роговому шарі) можна побачити грибкові елементи. Можуть знадобитися спеціальні барвники.

Микроскопия Malassezia furfur

Мікроскопія Malassezia furfur

Лікування висівкоподібного лишаю

Висівкоподібний лишай легкого ступеня лікують місцевими протигрибковими препаратами, такими як .

 • Шампунь із сульфідом селену.
 • Крем/шампунь з азолом для місцевого застосування (еконазол, кетоконазол).
 • Тербінафін гель.

Ліки слід широко нанести на шкіру від лінії підборіддя вниз і залишити на шкірі на 5-15 хвилин, перш ніж змити під душем. Це слід робити щодня протягом одного тижня, потім щотижня протягом одного місяця.

Системне лікування висівкоподібного лишаю

Пероральні протигрибкові препарати, ітраконазол і флуконазол, використовуються для лікування висівкоподібного лишаю при поширеному захворюванні або за неефективності місцевих засобів.

Пероральний тербінафін, протигрибковий препарат, що використовується для лікування дерматофітних інфекцій, не ефективний при дріжджових інфекціях, таких як висівкоподібний лишай.

Профілактика висівкоподібного лишаю

Повторне застосування місцевого лікування, такого як шампунь із сульфідом селену, щомісяця після зникнення висипу зазвичай запобігає рецидиву.

Прогноз при висівкоподібному лишаї

 • Висівкоподібний лишай зазвичай минає швидко під час лікування, але часто рецидивує, коли умови дають змогу розмножуватися малассезії.
 • Дрібні поверхневі лусочки вказують на активну інфекцію, і щойно вони зникають, інфекція припиняється.
 • Колір може зберігатися протягом тижнів або місяців, особливо гіпопігментація, і не вказує на неефективність лікування.
 • Висівкоподібний лишай часто рецидивує, коли погода знову стає теплою і вологою. Регулярне використання місцевого лікування зводить до мінімуму цей ризик.

Джерела

 1. An Erythematous Papular Rash, https://www.medicaljournals.se/acta/content/html/10.2340/00015555-2870
 2. What Is a Maculopapular Rash? https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-maculopapular-rash
 3. Фото, dermnetnz.org

31 Липня 2023

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)

caliugna_09_07_2019

Рецензент : Лідія Денисівна Калюжна

доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки,
професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика