Підошовні бородавки:

причини і варіанти лікування

Поняття підошовних бородавок, як вони виглядають

Бородавки - це новоутворення шкіри та слизових оболонок (бородавки можуть спостерігатися також у роті або на статевих органах).

Бородавки можуть спричинятися більш ніж 100 різними типами вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вірус викликає папіломи людини потовщення верхнього шару епідермісу (шкіри).

Підошовна бородавка (Plantar wart) - це бородавка, яка виникає і розташована на підошві стопи. Часто, такі бородавки мають зовнішній вигляд мозолі та нагадують мозоль при пальпації.

Підошовні бородавки можуть бути маленькими, а можуть розростися і покрити більшу частину підошви стопи. Вони, як правило, безболісні і минають самі собою, але іноді для їх усунення потрібно кілька місяців (але може знадобитися до 2 років).

Подошвенная бородавка на ноге

Причини появи підошовних бородавок

Бородавки зазвичай передаються від людини до людини контактним способом передачі. Вірус не дуже вірулентний або здатний викликати зараження іншої людини, але іноді інфікування відбувається через невеликий дефект шкіри.

Так само бородавки можуть поширитися і на інші ділянки тіла людини. Вірус рідко передається під час дотику до предмета, яким користувалася раніше інфікована людина.

ВПЛ або вірус папіломи людини дуже поширений, і існує понад 100 видів вірусу. Але лише деякі з них спричиняють появу бородавок на ногах. Інші типи ВПЛ з більшою ймовірністю спричиняють появу бородавок на інших ділянках шкіри або слизових оболонках.

Передача вірусу

Імунна система кожної людини по-різному реагує на вірус папіломи людини (ВПЛ). При цьому штами вірусу папіломи людини, що викликають підошовні бородавки, не дуже заразні.

Таким чином, вірус не може легко передаватися при прямому контакті від однієї людини до іншої. Але він процвітає в теплих і вологих місцях, тому ви можете заразитися вірусом, прогулюючись босоніж під час відвідування басейну або роздягальні.

 

Докладніше читайте в нашій статті: З'являються бородавки на шкірі

 

Види та стадії розвитку підошовних бородавок

Найпоширенішими місцями розташування підошовних бородавок є:

 • Підошви стоп, особливо ділянки, на які припадає навантаження (наприклад, п'яти і подушечки стоп)
 • Нижня сторона пальців ніг

Підошовні бородавки можуть зустрічатися поодиноко або групами. Вони виглядають як товсті, шорсткі, мозолисті потовщення на підошвах ніг. Крім того, підошовні бородавки часто мають на поверхні безліч маленьких чорних крапок, які насправді являють собою крихітні кровоносні судини.

Підошовні бородавки зазвичай болючі під час натискання або механічного впливу.

Стадії розвитку підошовних бородавок ґрунтуються на поділі бородавок на види, відповідно до розміру:

 • Маленькі підошовні бородавки - одне або кілька невеликих безболісних вогнищ розташування бородавок.

Подошвенная бородавка

Підошовна бородавка фото, джерело https://dermnetnz.org/

 • Помірні або середні підошовні бородавки - множинні ураження, які можуть викликати дискомфорт.

Распространенная подошвенная бородавка

Поширена підошовна бородавка, джерело https://dermnetnz.org/

 • Гігантські підошовні бородавки - бородавки вкривають більшу частину підошви і можуть спричиняти значний дискомфорт і біль.

Гигантские подошвенные бородавки

Гігантські підошовні бородавки, джерело https://dermnetnz.org/

Діагностика підошовних бородавок

Зазвичай нескладно діагностувати підошовну бородавку, просто оглянувши стопу пацієнта або обережно зрізавши верхній шар скальпелем і перевіряючи наявність точок.

Точки - це крихітні згорнуті кровоносні судини всередині підошовної бородавки.

Чи небезпечні підошовні бородавки. Чи обов'язково їх лікувати

Більшість підошовних бородавок не потребують лікування. Але якщо бородавки завдають вам болю, дискомфорту або їхня кількість і розмір збільшується, може знадобитися видалення бородавок.

Якщо підошовна бородавка зникає після лікування, а інша виростає, це може бути пов'язано з тим, що ця ділянка знову піддавалася впливу ВПЛ.

Способи самостійного лікування підошовних бородавок

Підошовна бородавка зазвичай добре реагує на лікування і багато пацієнтів самостійно видаляють підошовні бородавки за допомогою таких препаратів:

Відлущувальний засіб від підошовних бородавок (саліцилова кислота).

Препарати, що містять саліцилову кислоту, продаються у вигляді пластиру (мозольний пластир), гелю або мазі для видалення підошовних бородавок.  Ділянку стопи необхідно вимити, розм'якшити в теплій воді й обережно видалити верхній шар розм'якшеної шкіри пемзою. Потім, коли шкіра висохне, нанести розчин або пластир із саліциловою кислотою.

Пластир міняються кожні 24-48 годин, розчини використовуються щодня для обробки бородавки. Видалення бородавки за допомогою цього методу може зайняти кілька тижнів.

Заморожування бородавок (кріотерапія).

Процедура проводиться за допомогою безрецептурних ліків, які заморожують бородавку, наприклад Вартнер Кріо.

Відбувається швидке заморожування бородавки, і під час аплікації може виникнути побіління шкіри навколо бородавки та/або відчуття легкого болю і печіння. Колір шкіри відновлюється одразу після припинення контакту з аплікатором, а неприємні відчуття повністю зникають через кілька годин.

Розчини або краплі, що містять чистотіл.

Ці лікарські безрецептурні препарати необхідно застосовувати тільки зовнішньо і чітко дотримуючись інструкції.

Після нанесення на шкірі відбувається локальний хімічний (лужний) опік, який призводить до некрозу ороговілої тканини і стимуляції оновлення клітин епідермісу.

За невеликих дефектів ороговіння використання продукту дає абсолютний косметичний ефект.

Чистотел

Лікування підошовних бородавок у клініці

Як видалити підошовну бородавку в клініці, якщо методи самостійного видалення неефективні? У цьому разі можливе використання одного або декількох із таких методів лікування:

Кріотерапія або видалення бородавок рідким азотом. Кріотерапія проводиться в клініці і включає в себе нанесення на бородавку рідкого азоту за допомогою спрею або ватного тампона.

Цей метод може бути болючим і заморожування призводить до утворення пухиря навколо бородавки, і мертва тканина відшаровується протягом тижня або близько того. Кріотерапія може також стимулювати імунну систему для боротьби з вірусними бородавками.

Можливе повторне проведення кріолікування бородавок кожні 2-3 тижні, поки бородавка не зникне.

Можливими побічними ефектами кріотерапії є:

 • біль під час проведення процедури та після
 • пухирі як при опіку
 • незворотні зміни кольору шкіри (гіпопігментація і гіперпігментація), особливо у людей з коричневою або чорною шкірою.

Хірургічні процедури видалення підошовних бородавок

Видалення бородавок. За цього методу бородавку видаляють хірургічно, за допомогою спеціальної кюретки або електроножем. Цей метод може бути болючим. Оскільки під час хірургічного втручання є ризик утворення рубців, його не часто використовують для лікування підошовних бородавок. Рубець на підошві стопи може бути болючим протягом багатьох років.

Кантаридин. Кантаридин викликає пухир під бородавкою. У підсумку бородавка відмирає і приблизно через тиждень необхідно видалити мертву бородавку.

Імунна терапія. Цей метод використовує ліки або розчини, щоб стимулювати імунну систему для боротьби з вірусами, що викликають бородавки. Препарати вводять у бородавки або наносять на бородавки у вигляді розчину або крему.

Видалення бородавок лазером. Лікування імпульсним лазером припікає крихітні кровоносні судини. Інфікована вірусом тканина в кінцевому підсумку відмирає, і бородавка відпадає. Цей метод необхідно повторювати кожні 2-4 тижні.

Вакцинація від ВПЛ. Вакцина проти ВПЛ успішно використовується для лікування бородавок, хоча ця вакцина не націлена конкретно на віруси бородавок, які викликають підошовні бородавки.

Профілактика захворювання

Насправді немає способу запобігти появі бородавок. Однак можна знизити ризик зараження вірусом або зупинити поширення бородавок, виконавши такі дії:

 • Уникати гоління над бородавкою.
 • Позбутися звички гризти нігті або колупати кутикулу.
 • Не діліться рушниками, мочалками, одягом, кусачками для нігтів, бритвами або іншими особистими речами.
 • Не торкайся бородавки іншої людини.
 • Тримати ноги сухими, щоб запобігти поширенню підошовних бородавок.
 • Намагайтеся не дряпати, не різати і не колупати бородавку.
 • Носіть шльопанці або взуття під час використання громадської роздягальні, басейну або душу.

 

Вам також може бути цікаво: Види дерматиту - симптоми, причини виникнення, лікування в клініці

 

Висновки, поради фахівця.

 • Підошовні бородавки виглядають неакуратно і можуть доставляти незручності в повсякденному житті.
 • При цьому, підошовні бородавки часто минають самі по собі або добре піддаються лікуванню.
 • Вірус, що викликає бородавки, легко поширюється контактним способом.
 • Необхідно вживати заходів для запобігання зараження бородавками інших людей або переходу бородавки на інші ділянки тіла.
 • Видаленням бородавок займається лікар дерматолог

 

Джерела

 1. Plantar Wart (Verruca Plantaris), The American College of Foot and Ankle Surgeons (ACFAS), https://www.foothealthfacts.org/conditions/plantar-wart-(verruca-plantaris)
 2. A non-invasive method for diagnosing plantar warts caused by human papillomavirus (HPV), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34890486/
 3. Plantar Warts, William D. James MD, in Andrews' Diseases of the Skin, 2020, https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/plantar-wart
 4. Фотографии взяты с веб сайта https://dermnetnz.org/

12 Вересня 2022

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)

caliugna_09_07_2019

Рецензент : Лідія Денисівна Калюжна

доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки та техніки,
професор кафедри дерматовенерології НМАПО імені П. Л. Шупика