З'являються бородавки на шкірі:

що робити?

Іноді на шкірі можуть з'являтися нарости невеликого розміру, що мають шорстку поверхню. Найчастіше це бородавки – новоутворення, які здатні зіпсувати не лише зовнішній вигляд, якщо з'являються на відкритих ділянках тіла, а й призвести до ускладнень. Чому ж вони з'являються і як відбувається лікування бородавок?

Що таке бородавки?

Бородавка – це доброякісне новоутворення на шкірі, що розвивається при проникненні в організм людини вірусу папіломи. Папілома вірус здатний тривалий час перебувати в організмі в неактивному стані, не проявляючи себе. Але у разі зниження імунітету чи сильної перевтоми він активізується, внаслідок чого і з'являються бородавки. Виникнути вони можуть на будь-якій ділянці тіла – від обличчя до стоп.

Діагностувати бородавку нескладно. Відтінок такого наросту дещо відрізняється від кольору шкіри. Нерідко такі новоутворення формуються групою.

Чим відрізняється бородавка від папіломи?

Причина появи папілом та бородавок однакова – вірус папіломи людини (ВПЛ). Зовні вони також дуже схожі, проте мають деякі відмінності:

 1. Бородавки здатні зненацька з'являтися і зникати. Щодо папілом, то зникнути без лікування вони не можуть.
 2. Бородавки частіше вражають стопи та руки. Папіломи переважно діагностуються у шкірних складках, особливо на ділянках тіла, які часто бувають вологими.
 3. Бородавки можуть міняти розмір. Вони збільшуються чи усихають. І те, й інше є нормою. Якщо папілома почала активно рости, це вважається тривожним знаком. У такому разі пацієнту слід якнайшвидше проконсультуватися з лікарем.
 4. Папіломи мають нерівні краї. Може створюватися враження, що вони мають ніжку.

Детальніше читайте у нашій статті: Папіломи

Причини появи бородавок у дорослих та дітей

Таке захворювання шкіри, як бородавки, обумовлено безпосередньо інфікуванням пацієнта папілома вірусом. Потрапити в організм він здатний кількома шляхами:

 1. Прямий контакт з носієм інфекції. Заразитися можна під час рукостискання, поцілунку чи дотику.
 2. Спільне використання побутових предметів. Це можуть бути рушники, капці, гребінці. Також можливе зараження у тренажерному залі чи громадському транспорті.
 3. Під час гоління чи проведення епіляції.
 4. При носінні чужого взуття або під час примірки в магазині за недотримання гігієнічних правил. Саме тому, міряючи взуття, рекомендують використовувати тонкі шкарпетки.
 5. При ходінні босоніж у сауні, басейні.
 6. Під час статевого акту.
 7. Передача інфекції від матері до дитини під час пологів.

Причому заразитися можна не лише від хворої людини, а й від носія вірусу папіломи, який може навіть не підозрювати про це. Вірус може потрапити в організм через мікротріщини на шкірі, садна або інші пошкодження шкірних покривів. У людей з міцним імунітетом вірус знешкоджується імунною системою та самостійно виводиться з організму протягом 6-12 місяців. У інфікованої людини з ослабленим імунітетом на шкірі утворюються бородавки.

До факторів, що сприяють появі наростів, відносяться:

 • авітаміноз;
 • період менопаузи у жінок;
 • прийом гормональних препаратів;
 • вагітність;
 • хронічна втома;
 • часті стреси;
 • фізична та психоемоційна перевтома;
 • тяжкі генетичні патології.

Види та стадії розвитку бородавки

Виділяють кілька видів бородавок на шкірі:

 1. Прості, або вульгарні. Це найпоширеніший вид новоутворень. Найчастіше їх діагностують у дітей. Здебільшого вони формуються на кистях чи шиї, рідше – на краях губ. Відмінною особливістю такого виду наростів називають присутність «материнської» бородавки. Вона має великі розміри. Якщо провести її видалення, дрібніші новоутворення зникнуть самостійно.
 2. Плоска, або юнацька. Новоутворення формуються на облямівці губ, кистях, слизовій оболонці ротової порожнини або головці статевого члена.
 3. Ниткоподібні. Відмінною особливістю такої бородавки є своєрідний хвостик. Таких наростів в одному місці може сформуватися багато. Зазвичай їх діагностують у ділянці пахв, під грудьми.
 4. Підошовні та долонні. Підошовні формуються на підошві стопи. Їхня діагностика може бути утрудненою через те, що таку бородавку легко переплутати з натоптишем або мозолем. Долонні бородавки є плоскими і твердими утвореннями з шорсткою поверхнею. При натисканні на них пацієнт відчуває дискомфорт і навіть біль.
 5. Навколонігтьові. Це нарости, розташовані навколо нігтя. Виникають вони найчастіше у тих, хто гризе нігті або чия робота пов'язана з постійним контактом з водою (посудомийки, прибиральники тощо).
 6. Гострокінцеві кондиломи. Їх ще називають генітальними, оскільки вони формуються виключно в області зовнішніх статевих органів. Зовні це нарости, що мають неправильну форму і схожі на суцвіття цвітної капусти або гребінь півня. Також вони можуть уражати слизову оболонку. При механічному впливі на таке утворення людина відчуває біль. У разі проникнення інфекції кондилома може запалюватися або збільшуватись у розмірі.
 7. Старечі. Характерні для людей похилого віку. Зазвичай вони формуються на закритих частинах тіла, але можуть також виникнути на руках або обличчі. Якщо таке новоутворення не завдає дискомфорту, лікування бородавок не проводиться. Це пов’язано з тим, що у похилому віці через уповільнення обмінних процесів загоєння тканин відбувається набагато довше.

Чи завжди бородавки небезпечні?

У більшості випадків бородавки на шкірі не несуть небезпеки для здоров'я та життя людини, незважаючи на те, що причиною їх формування став вірус папіломи. Хоча деякі різновиди ВПЛ справді відносять до онкогенних. Вони здатні провокувати розвиток раку шийки матки, ротоглотки, генітальний вид онкології.

Як правило, інфекція протікає у прихованій формі, але згодом може перерости у передраковий стан та онкологію. Тому пацієнтам рекомендують при виявленні таких утворень, звернутися до лікаря та пройти курс лікування бородавок. Також нарост підлягає видаленню у разі, якщо він постійно піддається зовнішньому впливу (наприклад, перебуває у місці, де контактує з одягом, що може призвести до порушення його цілісності).

Які можуть бути ускладнення бородавки?

Зазвичай пацієнти звертаються до лікаря, коли на шкірі з'являються бородавки, які порушують естетичний вигляд та погіршують якість життя. До ускладнень таких наростів відносять не тільки формування комплексів, а й можливість розтріскування, у результаті чого в організм може потрапити інфекція.

Найчастіше ускладнення виникають, коли пацієнт намагається самостійно видалити бородавку. У цьому випадку на шкірі може сформуватися рубець або розвинутись запальний процес. Також самолікування може призвести до того, що на місці однієї бородавки з'явиться кілька нових. Тому намагатися впоратися з наростами без допомоги спеціаліста не варто.

Який лікар лікує бородавки?

Лікування бородавок має проводити лише кваліфікований дерматолог. Насамперед до нього необхідно звернутися у таких випадках:

 • новоутворення почало кровоточити;
 • під час дотику до бородавки пацієнт зазнає болю;
 • утворення почало стрімко збільшуватись у розмірах або змінило свій зовнішній вигляд;
 • на тілі з'явилося багато нових бородавок за короткий період;
 • нарост сформувався в такому місці, де він постійно зазнає травмування;
 • відбувся рецидив після лікування у домашніх умовах.

Щоб поставити діагноз, дерматолог проводить огляд проблемної ділянки та збирає анамнез. Для підтвердження діагнозу лікар може призначити проведення гістологічного дослідження.

Способи лікування бородавок

Існують різноманітні методи лікування бородавок – від використання лікарських препаратів до видалення лазером чи електричним струмом. Розглянемо особливості кожного методу.

Медикаментозне лікування

Вірус папіломи людини здатний розвиватися в організмі лише на тлі зниженого імунітету. Тому для лікування, крім противірусних препаратів, лікар також призначає ліки, які сприятимуть підвищенню імунного захисту.

Імуномодулятори чинять комплексну дію. Вони не лише зміцнюють імунітет, а й впливають на патогенні мікроорганізми. Причому призначати їх можуть також після хірургічного видалення утворення. Курс лікування спрямований на посилення власної імунної системи та попередження рецидиву захворювання.

До найпопулярніших ліків для лікування бородавок можна віднести:

 1. Галавіт. Препарат випускають у формі ректальних супозиторіїв та таблеток для розсмоктування. Компоненти ліків здатні зменшувати вираженість інфекції та скорочувати тривалість періоду її активності. Засіб призначається для лікування хвороб, спричинених вірусом, бактеріями та грибками, а також для профілактики різноманітних захворювань, у тому числі й для захисту від рецидиву бородавок.
 2. Інозін пранобекс (Нормомед, Гропріносін і т. д.). Препарат визнаний потужним імуностимулятором, що впливає на генетичний матеріал вірусу, пригнічуючи його подальше розмноження. Приймати такі засоби для лікування бородавок слід під суворим контролем лікаря.
 3. Лікопід. Препарат випускається у формі пігулок для розсмоктування. Основним активним компонентом є глюкозамінілмурамілдіпептид. Перевагою цього засобу є мінімальна кількість побічних ефектів. Його можна використовувати для лікування наростів у дітей віком від 3 років.

Призначаючи пацієнтові лікування бородавок удома, лікар підбирає противірусні препарати. Крім знищення вірусів, вони також мають протизапальну та дезінфікуючу властивість, що особливо важливо після хірургічного видалення наросту. Найкращі відгуки отримали такі препарати для лікування бородавок:

 1. Мірамістин та Хлоргексидин. Ці розчини призначені для зовнішньої обробки. Вони мають антисептичну та віруліцидну властивість. Призначаються разом з іншими противірусними медикаментами. Також їх рекомендують використовувати для профілактики зараження ВПЛ.
 2. Епіген інтим. Препарат випускається у формі гелю та спрею, призначений для лікування кондилом та генітальних бородавок, хоча також може використовуватись і на інших ділянках тіла. Ліки мають протизапальну, противірусну та імуномодулюючу дію. Підходить для обробки пошкоджених тканин з метою прискорення їх загоєння. Має високу профілактичну ефективність.
 3. Генферон. Препарат у формі супозиторіїв призначений для лікування генітальних бородавок. Він має значну противірусну активність, антиоксидантні властивості та дбайливо впливає на слизові оболонки. Завдяки анестезуючій властивості Генферон призначають після кріотерапії, хірургічного або лазерного видалення бородавок.
 4. Аломедин. Противірусний та протизапальний гель, який підходить для лікування будь-яких видів бородавок – від простих плоских на шкірі до новоутворень на слизових оболонках. Активні компоненти гелю пригнічують ріст наросту, зменшують ймовірність рецидиву після кріотерапії чи лазерного видалення. Оскільки засіб не викликає алергічних та інших негативних реакцій, його можна використовувати протягом трималого часу.
 5. Алокін-альфа. Ліки призначені для підшкірного введення. Їх призначають при рецидивах, підходить для лікування наростів, викликаних онкогенними штамами вірусу папіломи.

Окремо варто виділити розчини, креми та мазі для місцевого лікування бородавок. Конкретний препарат підбирається в залежності від того, на якій ділянці тіла утворилася бородавка. До ліків місцевої дії належать:

 1. Кератолітики (Коломак, Суперчистотіл, Клареол, Саліцилова мазь, пластирі Саліпод, Медіпласт та інші). Ці засоби здатні розм'якшувати та відлущувати новоутворення.
 2. Некротизуючі (Солкодерм, Веррукацид, Ферезол). Використовують для припікання бородавки.
 3. Кріосклади. Призначені для заморожування пошкоджених тканин, у результаті чого відбувається загибель патогенних клітин.
 4. Противірусні препарати для зовнішнього застосування (Панавір, Оксолінова мазь, Віферон, Ацикловір).

Лазерне видалення бородавок

Лазерний метод видалення бородавок відноситься до найбільш швидких та безболісних. Для цього використовується спеціальна установка, що генерує лазерний промінь. За його допомогою фахівець точково впливає на ділянку з новоутворенням. Під впливом лазера відбувається нагрівання патологічних клітин із наступним випаровуванням рідини з них.

Для повного висихання наросту достатньо кількох секунд. При цьому відбувається закупорювання кровоносних судин, а отже знижується ризик кровотечі. Якщо потрібно видалити бородавку на обличчі, використовується спеціальний м'який лазер, який не залишає рубців.

Лазерне видалення може проводитись на будь-якій ділянці тіла. Але особливо затребуваним метод стає при необхідності прибрати нарост на відкритій ділянці тіла чи обличчі. Якщо площа утворення не перевищує 1 см, позбутися його вдасться всього за один сеанс. Для видалення великих наростів потрібно кілька процедур. Тривалість одного сеансу – не більше 3-5 хвилин, а повне відновлення займає близько 7 днів.

Видалення лазером відрізняється безболісністю, безпекою та відсутністю слідів.

Незважаючи на високу ефективність, методика має деякі протипоказання. Проводити процедуру не можна за таких умов:

 • ослаблений імунітет та стан імунодефіциту;
 • гнійний процес на проблемній ділянці;
 • переродження клітин бородавки у злоякісні.

Відразу після видалення бородавки за допомогою лазерного променя на її місці з'являється невеликий набряк, почервоніння, можливі болючі відчуття. Це відбувається через відмирання клітин. Зазвичай через 1-3 дні симптоми зникають, а в місці бородавки формується кірка. Здирати її не можна, оскільки в рану може проникнути інфекція. Через 5-7 днів вона відпадає самостійно.

Хірургічне видалення бородавок

Хірургічне висічення наросту проводиться разом із його коренем, після чого хірург накладає шов. Для проведення операції пацієнтові роблять місцеву анестезію. В середньому на повне загоєння шва треба до 10-14 днів. У цей час важливо його обробляти та ретельно доглядати, щоб уникнути інфікування та інших ускладнень.

За допомогою хірургічного висічення можна видалити бородавку будь-якого розміру. Дерматолог може призначити операцію при запаленні утворення, його постійному травмуванні чи підозрі на онкологію.

Протипоказаннями до проведення операції можуть стати:

 • інфекційні захворювання на стадії загострення;
 • порушення згортання крові;
 • тяжкі захворювання печінки, нирок або серцево-судинної системи.

Недолік методу в тому, що після нього залишаються шрами, тому він не підходить для видалення наростів на видимих ​​ділянках тіла. Також з мінусів варто відзначити болючість та тривалий відновлювальний період. Сьогодні метод використовується рідко.

Кріодеструкція

Метод полягає у видаленні новоутворення за допомогою рідкого азоту, охолодженого до -196 градусів. Для його нанесення на бородавку лікар використовує спеціальний аплікатор. Потрапляючи на шкіру, рідкий азот призводить до замерзання води у клітинах наросту. Кришталики льоду під час розширення руйнують клітинні стінки. Час дії рідким азотом на бородавку залежить від її розміру. Для дрібних утворень досить 5 секунд, на обробку великих йде близько 20-30 секунд.

Ця процедура буде особливо ефективною для видалення підошовних, долонних та ниткоподібних новоутворень. Може використовуватися для видалення наростів на відкритих ділянках тіла, адже не залишає шрамів.

Через 20 хвилин після обробки проблемної зони рідким азотом на місці бородавки з'являється міхур, заповнений рідиною. Зазвичай вона прозора, але може мати червонуватий відтінок. Нормальним вважається формування набряку, почервоніння та болючість обробленої ділянки. Симптоми самостійно проходять за кілька днів. Міхур, що сформувався, не можна проколювати або здирати. Важливо дочекатися, доки він відкриється самостійно. У цей час під ним вже буде сформований шар шкіри.

Метод електрокоагуляції

Процедура полягає у впливі на новоутворення електричним струмом. Для висічення бородавки використовується електропетля або електроніж. При цьому видаляються всі шари патологічних клітин. Завдяки тому, що інструмент нагрівається до високої температури, під час операції відбувається запаювання кровоносних судин, що попереджає кровотечу.

Тривалість сеансу складає 5-10 хвилин. Процедура підходить для видалення бородавок розміром до 1 см. Це пов'язано з тим, що глибина виїмки, що утворилася, дорівнюватиме діаметру утворення. Інші протипоказання до електрокоагуляції:

 • вагітність та період грудного вигодовування;
 • порушення процесу згортання крові;
 • схильність до формування келоїдних рубців;
 • запальний процес у проблемній зоні;
 • непереносимість електропроцедур;
 • алергічна реакція на анестезуючу речовину.

Після видалення наросту на його місці формується кірочка, яку не можна мочити або здирати. До того моменту, як вона відпаде (на це йде в середньому 7-9 днів), необхідно проводити обробку слабким розчином марганцівки або із застосуванням Банеоцину.

Народне лікування бородавок

Разом з медикаментозною терапією пацієнт може додатково використовувати народні засоби, які допоможуть швидше позбутися новоутворення, але лише за дозволом лікаря. Для цього можуть використовуватись:

 1. Лимонна шкірка. З двох лимонів середнього розміру знімається цедра, яку заливають оцтом столовим. Суміш періодично збовтують та настоюють 1 тиждень. Після цього мікстуру проціджують і кілька разів на день використовують для змащування бородавки.
 2. Примочки з олії чайного дерева, соку чистотілу, каланхое та кульбаби.
 3. Настоянка полину. 2 столові ложки висушеної рослини заливають 200 мл окропу та настоюють кілька годин. Після цього проціджують настойку і використовують для змочування наросту кілька разів на добу.
 4. Часник. Новоутворення необхідно кілька разів на день натирати шматочком часнику.

Міфи та небезпечні помилки про лікування бородавок

Навколо бородавок та способів їх лікування існує безліч помилок. Найпоширеніші з них:

 1. Якщо нарост зник самостійно, це означає, що у майбутньому він не з'явиться. Проте доведено, що ВПЛ здатний залишатися в організмі людини все життя. При цьому нові утворення виникатимуть на тлі зниженого імунітету, хронічної втоми або після стресу. Тому не виключено, що у майбутньому людина знову може зіткнутися з бородавкою.
 2. Якщо видалити бородавку, на її місці залишиться шрам чи рубець. Шрами залишаються після хірургічного висічення бородавки. Сьогодні ж існує низка інших щадних і безпечних способів лікування. Наприклад, після використання лазера формується рубець, який з часом зникає. А кріодеструкція взагалі не супроводжується утворенням шрамів.
 3. Щоб повністю позбавитися бородавки, достатньо використати народні засоби. Насправді ж позбутися вірусу папіломи людини за допомогою народної медицини неможливо.

Вам також може бути цікаво: Шкірне захворювання кератоз: симптоми та лікування

Профілактика бородавок

Щоб уникнути появи бородавок на тілі, важливо дотримуватися простих профілактичних рекомендацій:

 • дотримуватись правил особистої гігієни;
 • відвідуючи басейн або сауну, використовувати особисті гумові капці;
 • загартовуватися та зміцнювати імунітет;
 • у разі появи подряпин або інших пошкоджень шкірного покриву важливо обробляти їх будь-яким доступним антисептиком з подальшим накладенням пластиру;
 • проводити манікюр необхідно виключно стерильними інструментами, тому важливо грамотно вибирати косметичний салон.

Висновки

Бородавки – це захворювання шкіри, яке проявляється формуванням на шкірі наростів. Причиною їхнього утворення є вірус папіломи людини, який активізується на тлі зниження імунітету.

У більшості випадків бородавки завдають виключно косметичні незручності. Але іноді, наприклад, при регулярному травмуванні вони можуть перероджуватися в злоякісну пухлину. Тому таке утворення рекомендують обов'язково лікувати.

Існує багато способів терапії. Вибирати оптимальний варіант повинен лікар, виходячи з розмірів, локалізації бородавки, її виду, індивідуальних особливостей пацієнта та інших факторів.

21 Березня 2022

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)