Уявлення про атопичний дерматит постійно змінюються

Атопічний дерматит – одне з найбільш розповсюджених захворювань шкіри, починається у ранньому дитячому віці, може утримуватись все життя. Переважно в родоводі хворого спостерігаються або теж хворі на атопічний дерматит, або хворі на такі алергічні захворювання, як алергічний риніт, бронхіальна астма, екзема, контактний алергічний дерматит, кропив’янка. Клінічна картина атопічного дерматиту досить характерна: почервоніння шкіри, виражена сухість, типова локалізація на обличчі у немовляти, у більш старшої дитини – на згинальних поверхнях кінцівок, шиї. На обличчі явища запалення або зникають, або переходять в ознаки хронічного процесу. Частіше за все родина бачить зв’язок початку процесу із переходом на прикорм. Головна ознака, яка виснажує хворого, змушує батьків шукати шляхи до полегшення – це нестерпний свербіж, іноді навіть до пошкодження шкіри. У переходному віці, тобто в 12-15 років, у частини хворих захворювання перестає нагадувати про себе. Іноді таке полегшення пов’язане із тим, що хвороба мала досить спокійний перебіг, або з тим, що хворий вже вміє здійснювати адекватний догляд за сухою шкірою.

Чому я вважаю, що перш за все лікарем хворого на атопічний дерматит повинен бути лікар-дерматовенеролог? Тому що надзвичайне значення має правильно встановлений діагноз. Саме це повинно стати головним – провести диференційну діагностику, не завжди просту. З якими клінічними діагностичними помилками я зустрічалась в своїй практиці? Це такі захворювання, як себорейний дерматит, ентеропатичний дерматит, пелюшковий дерматит, синдром Шарпа, мастоцитоз, хронічна кропив’янка, токсична еритема, багатоформна ексудативна еритема, підроговий пустульоз, лімфома шкіри, не говорячи про те, що в літературі є відомості про лімфому шкіри навіть у 5-річної дитини.

Другим важливим моментом є знайомство із останніми Європейськими протоколами лікування атопічного дерматиту, які враховують і зовнішню терапію та грамотний догляд за шкірою, і визначають сьогоднішній погляд на харчування, обгрунтований погляд на водні процедури. Багаторічне спілкування із колегами педіатрами, алергологами привело до моєї ініціативи організації Школи атопічного дерматиту при лікарні, а вже на протязі 6-ти років я організувала та проводжу телемедичну конференцію «Українська школа атопічного дерматиту», яка зорієнтована на лікарів, особливо сімейних лікарів, та родини хворих. Ми гарантуємо не тільки сучасне лікування хворих на атопічний дерматит, але і плануємо проведення «Круглих столів» із родинами хворих.

Стверджую – атопічний дерматит можна підтримувати в досить помірній клінічній формі при умові сучасного лікування.

Можете звертатись, досвіду у нас вистачає!

petrenko_a_09_07_2019

Автор: Анастасія Вадимівна Петренко

лікар-дерматолог, кандидат медичних наук,

член EADV (European Academy of Dermatology and Venereology)